Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Depoya “bekçi” alınması

Her zaman ciddi konular yazacak değiliz ya. Bu seferde yüzümüzü güldürecek, ama güldürürken de  düşündürecek bir fıkra yazalım dedik.

 

“Belediye Meclisi  üyeleri bir gün şehrin  ıssız bir bölgesinde, kocaman ve terk edilmiş bir hurda yığını deposu keşfetmişler. İçlerinden biri "Bir bekçi kiralayalım, buraya sahip çıksın. Birileri gelip burada bir şeyler karıştırmasın." demiş. Meclis  üyeleri uygun bulmuş. Böylece bir adamı "bekçi" sıfatıyla işe almışlar.

 

Ertesi gün bir diğer meclis  üyesi, "İyi yaptık da bir eksik var. Biz bekçiye bir iş tanımı vermedik ki, adam nasıl çalışacağını bilsin. Ayrıca iş tanımını verdikten sonra adamı bir de eğitmek lazım." demiş. Diğerleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını belirleyecek bir "Planlama Departmanı" kurmuşlar, oraya da bu tanımları rapor edecek bir "Dokümantasyon Uzmanı" ile bir de bekçi için "Eğitmen" almışlar.

 

Birkaç gün sonra başka bir  meclis  üyesi sormuş: "Peki ama bu bekçi ve diğerlerinin iyi çalışıp çalışmadığını takip edecek biri lazım değil mi?" Böylece bekçi ve eğitmenlerini denetleyecek bir "Kalite Kontrol Departmanı" kurmuşlar, oraya bir "Kalite Kontrol Sorumlusu" ile bu adamların ne yapıp ettiğini rapor edecek 2 tane "Müfettiş" almışlar...

 

Ertesi gün bir diğer meclis  üyesi "Peki ama bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık, bunların maaşını kafamıza göre mi vereceğiz? Kime ne kadar maaş vereceğimizin bir sistemi olmalı." demiş. Böylece bir "Muhasebe Departmanı" kurmuşlar. Oraya da bir "Muhasebeci", bir "Bordro Memuru" ve bütün bu insanların ne kadar çalıştığını ve işe geliş gidiş saatlerini takip edecek bir "Denetleme Uzmanı" işe almışlar.

 

Ertesi gün bir diğer meclis  üyesi sormuş: "Eveeet bir bekçimiz var, bağlı olduğu departmanları da kurduk, iyi güzel de bunlar kendi başına buyruk mu iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım değil mi? Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım." Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu departmanlar için "Müdür", "Müdür Yardımcısı", bir de "Sekreter" işe almışlar. Birkaç gün sonra belediye meclis toplantısında tartışma çıkmış.

"Şu hale bak. Bütçenin çok  üzerine çıkmışız. Bütün gereksiz harcamaları belirleyip yarından itibaren kesmemiz lazım!"

 

***

 

...Ve Bekçiyi kovmuşlar “...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.