Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Bayramı bayram gibi kutlayın

İslam dininin en büyük bayramlarından birisi olan Ramazan bayramına adım adım yaklaşıyoruz. Hükümetin ramazan bayram tatilini 9 gün olarak açıklaması sonucu vatandaşların   zihin labirentlerinden dudaklara şu düşünceler dökülür. "Bayram tatilinde nereye kaçsak?" Oysa, hem geleneğimiz ve dinimizin bize öğrettiği "bayram" tatil veya kaçış değil, usulünce yaşanmasıdır.

Bizim coğrafyamızda Ramazan bitiminde üç gün bayram olarak kutlanır, kurbanda da dört gün bayram yapılır. Ne hikmetse, son 20-30 yıldır bayramları doya doya kutlamak bir yana, "bayramda uzun tatil olsa da bir yerlere kaçsak" anlayışı bayramlarımızı adeta öksüz bırakıyor farkında değiliz.

Aslında 9 günlük bayram tatiline tatilcilerden çok apartta bekleyen turizmciler sevindi. Otelleri dolacak, karları artacak. Nasıl olsa tatile çıkacak millet, fiyatları da arttıracaklar.

Bayram arifesinde tatile çıkacaklar Amerika'daki altın arayıcıları gibi "altına hücum" mantığıyla yollara düşecekler.

Geride anne kalmış, baba kalmış, hısım akraba kalmış, arkadaşlar kalmış, komşular kalmış, kimin umurunda? Sanki altın arayıcıları gibiler. Nasıl olsa cep telefonu var. Atarlar bir mesaj iş hallolur. Bayram böylede kutlanır sanıyorlar.

Tatil yapmaya kimsenin itirazı yok ki. Sadece bayramı avuta atıp onu anlamından uzaklaştırmayalım  o kadar. Bayramı bayram gibi, tatili tatil gibi yapalım. Bu bizim bayramımızdır. İslam'ın güzel bir geleneğidir. Ona sahip çıkalım. Onunla şereflenelim. Nasiplenelim.

Bayramın manevi atmosferini annemizle, babamızla, yakın akraba ve arkadaşlarımızla, komşularımızla doya doya yaşayalım.Bayram, yakın çevremize daha bir dikkatli ve özenli bakmamıza vesile olsun.Yoksa, bayramdan kaçarak hiçbir yere ulaşamayız. Mutlu olduğumuzu zannettiğimiz mutsuzluklar yaratmayalım.

Tatil yerine kaçarken, mesaj çekmekle, telefon etmekle, insanların gönlünü kazanmayıp, kalplerini kırıyoruz farkında değiliz.Oysa bayramların, birbirimizi hatırlama, anma, sıla-i rahim, hediyeleşme, kabir ziyareti, dargınlık ve küskünlüğe son verme günü olduğunu sizler de çok iyi biliyorsunuz.Bildiğiniz halde niye kaçıyorsunuz? Tatili başka zaman yapın çok mu zor?"Bayramı bayram gibi kutlayın. Tatili de tatil gibi yapın" hepsi bu..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.