Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Babalarımızın günü kutlu olsun

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de anneler günü, sevgililer günü, kadınlar günü, kadın hakları günü gibi bir çok değişik gün adı altında çeşitli kutlamalar yapılıyor. Oysa ailenin anne şefkatinin yanında, ekonomik, sosyal yorgunluğunu, evin bütün yükümlüğünü sırtlanan, baba ocağını tüttüren babalar için de “Babalar günü” kutlanmaktadır.

Babalarımız,  bizim hayattaki teminatımız, ocağımızın kilidi, başımızın tacı, evimizin temel taşını oluşturan kişilerdir. Güçlü aile yapımızın  korunmasında, genç nesillerin güvenle yetişmesinde ve sağlıklı bir toplum olarak geleceğe emin adımlarla ilerlenmemizde babalarımızın çok  önemli sorumlulukları vardır.

Maddi ve manevi bütün imkanlarını çocuklarına seferber ederek tecrübesiyle onların hayatında daima yol gösterici ve rol-model olan, iyi ve kötü günlerinde evlatlarının yanında bulunan babaların, tıpkı anneler gibi karşılıksız sevginin ve fedakarlığın timsali olduğu bir gerçektir.

Babalarımızı hatırlanmalarının yalnızca bir günle sınırlı kalmaması gerekmektedir. Hayatımızın her anında emeği bulunan, babalarımızın haklarının ödenmesi asla mümkün değildir. Onlar güçlü birer çınar gibi hep ayaktadır ve aileleri için hep çalışmaktadır.

Öncelikle,  çocukların hayalleri babalarıyla başlar, babaların hikayeleri de çocuklarıyla. Arkamızı yasladığımız ve gölgesinde huzur bulduğumuz dert ortaklarımız babalarımız, bizlerin hayattaki ilk kahramanlarıdır.

Evlatlarını her türlü tehlikeden koruyan, kollayan babalarımızın tek isteği, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamaktır. Eşine, çocuklarına, ailesine güven veren, fedakâr kişidir baba. Babalarımız, bizler kaç yaşında olursak olalım yanımızda olan yegâne güçtür.

Babalarımızı da onların gönüllerini bugün adı altında anmak, onların bizler için ne kadar fedakar oldukları, yaşamımızın bir parçası oldukları, onlar olmadıkları zaman olmaz, onlar hayatımıza yön veren, gücümüz, kaynağımız dahası dayanağımız babalarımız. Onlar bizim her şeyimiz; hayatta kala bilmemiz için onların bizler için gece gündüz, yol iz demeden, yaz kış demeden açlığımızı, susuzluğumuzu dahası bizleri ayakta tutan tek güvencemiz babalarımız.

Günümüzde babalık zor bir sosyal toplum işi; çünkü çok sorumluluklar isteyen bir etik ahlak kuralları gerektiren bir yaşam çizgisi belirleyen devletine, milletine, ailesine hayırlı bir evlat yetiştirmek ister. Onun için yirmi birinci yüz yıl çağımız; babalarımızın gelişen ve değişen dünyamızda bir çok sorumluluk, daha emin adımlarla ve güvenli bir gelecek için yetiştirilecek bir toplum zor görevleri katlanması gerektiriyor.

Bizleri yetiştirip büyüten annelerimizle birlikte, tecrübeleri ile bizleri geleceğe hazırlayan babalarımız yaşantımızda her zaman örnek olmuştur. Bu duygu ve düşünceler ile evladının ve ailesinin mutluluğunu kendi mutluluğu olarak kabul eden ve çocukları için büyük emek harcayan, onların her zaman yanında olan gurur kaynağı kıymetli babalarımızın ve baba adaylarının Babalar Günü’nü kutluyor, aileleri ile mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum. Hayatta olmayan balalar için de Allah’tan rahmet diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.