Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ahlaki değerler çarpım tablosundan önemlidir

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji ve sosyal medya çılgınlığı her şeyden habersiz bir gençliği de tehlikeye atmaktadır. Sosyal medya ile adına youtuber veya fenomen denilen kişilerin kazandığı paralar gençlerin de aklını karıştırıyor.

Şimdiki gençler emek vermeden ve avantadan para kazanmanın derdinde. Kafasının içerisinde taşıdığı beynini zorlamak, oradan girişimci bir düşünce çıkarmak gibi bir derdi de yok. Etrafında gördüğü sosyal medya maymunlarının kazandığı para onun aklını başından alıyor.

Ahlaki ve milli değerleri yerle bir eden konuları içeren görüntüler ile sadece tek amaçlarının tıklanma rekorları kırmak olan bu kişiler, aynı zamanda gençlerimizin de aklını karıştırmaktadır. Gider yok, sermaye yok, masraf yok bir şekilde ahlaki değerlere ve milli inanışlara saldırarak para kazanmak isteyenler kötü örnek olmaktadır.

Sosyal medya şu an en zahmetsiz para kazanma yolu. Yeni nesli üretimden tamamen uzaklaştıran ve  nasıl bir tehlikenin esiri olduğunu bilmeden geleceğimizi bitirmenin fitilini ateşlettiler. Bu olayıda dış güçler diye yaftalayabiliriz. Ancak dış güçler neden bizi seçti?

Aslında cevap çok basit, en temelden inceleyecek olursak çalışan anne babanın çocuklarının eğitimlerini sadece okullara bırakması, ders konularını iyi bilmesinin onun başarılı bir öğrenci olduğunu sanması en temelde ki hatamız. Okullarımızda belki çok iyi bir eğitim veriliyordur ama sadece eğitim ile olacak bir iş değiş. Ahlaki değerlerin çarpım tablosunu ezbere bilmekten daha önemli olduğu bilincine varılmalı.

90 lı yıllara kadar doğanlara bakın, bir de 90 dan sonra doğanlara. 90 öncesi nesil büyürken elinin altında internet olmamasına rağmen internet ile büyüyen 90 sonrası nesilden kat ve kat daha çok bilgilidirler. Okumada araştırmadan geleceğimiz olmayacak, bir nesili kaybettik ama ondan sonrakini kurtaralım.

Üretim yapmadan tüketen bir toplumuz, arabanın yeni modeli mi çıktı hemen al, yeni model telefon hemen al. Mevcutlar işini görüyor mu görmüyor mu hiç düşünmeden al gitsin. Paran mı yetmiyor kredi çek. Bugün ki sıkıtımızın da sebebi bu değil mi? Üretmeden tüketmek.

Youtuberlar ile yapılmak istenen de bu, sen üretme tüket ben sana parayı veririm, beynini körelt bir faydan olmasın!

Yabancıların ürettiğini biz neden üretmeyelim? Yapamaz mıyız? Bence en alasını yaparız. Ama önce temelden başlayacağız, ahlaklı bir nesil yetiştirip onlara okuyup araştırmasını öğreteceğiz bunu başarırsak bu toprak ve bu nufus ile kendi kendine yeten ekonomiye sahip ilk 10 ülkesinden birisi oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.