Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Çok zor şartlar altında görev yapan ve ekonomik sıkıntılarla uğraşan gazetecilerin günü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, bugün çeşitli platformlarda kutlanacak. Gazeteciler için güzel sözler verilecek ve yeni umutlar ortaya atılacak.

Basın meslek ilkelerinden taviz vermeden özgürce çalışmalarını gerçekleştiren, toplumun her kesiminin sesi olan gazeteciler, yine kimsenin maşası olmadan, kimsenin uydusu olmadan ve yine kimsenin tetikcisi olmadan çalışma hayatına devam edecek.

Gazetecilerin özlük haklarına düzen getiren 212 sayılı yasanın gazetecilere tanıdığı hakların zaman içerisinde eridiğini görmek bu meslek çalışanlarını üzmektedir. Basın emekçilerinin haklarında mutlak suretle iyileştirmeye gidilmesi gerekiyor. İş güvencesinin bulunmadığı, sendikasızlaştırılmış bir ortamda çalışan gazetecilerimizim, kendilerini güvende hissedebilecekleri, geleceğe dair kaygı duymadan özgür bir şekilde habercilik yapabilecekleri ortamın mutlak suretle sağlanması gerekir. Hiçbir gazetecinin bir haber yaparken işsiz kalabilme riskini aklından geçirmemesi gerekir.

Şurası da artık bir gerçek ki, yerel gazetelerde görev yapanların çok daha ağır şartlarda görevlerini ifa etmektedir. Yerel yayın organlarında çalışan   gazeteciler  çok daha ağır ekonomik şartlarda iş hayatlarına devam ediyorlar. Gazetelerini çıkartmak için dahi büyük özveri göstermeleri gerekiyor.

Çok büyük özveriler ile çıkartılmakta olan yerel gazeteler, yeterli desteği alamamanın da büyük sıkıntılarını yaşamaktadır. İşlevi çok olan ancak buna paralel sıkıntıları da aynı oranda çok olan yerel basın çalışanları, bugünü yine mahzun bir şekilde kutlamaktadır.

Bugün kutlanacak olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde çok sayıda gazetecinin işsiz olduğu da bir gerçektir. Gazetecilerimizin işsiz kalmayacakları bir sistem mutlaka oluşturulmalı. Bununla birlikte ülkemizde birçok iletişim fakültesi var ve genç arkadaşlarımız buradan her yıl mezun oluyor. Yeni mezunlarımızın çok büyük bir kısmı “diplomalı işsizler” kervanına katılıyor. Bunlara bir acil çözüm bulunması gerektiğine inanıyorum.

Yine de büyük özveri ve sıkıntılar içerisinde mesleğinin gereğini yerine getirmeye çalışan bütün gazeteci meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, en kısa zamanda sorunlarına çareler bulunması dileklerimle sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR