Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Konya Kitap Günleri başladı

Konya Kitap Günleri başladı

Geçtiğimiz hafta da yazmış­tım, Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu festivallerde ortak olarak gözüken sonuç; Konyalı hemşerilerimiz, Pandeminin de getirdiği kısıt­lamalar sonrasında bu tür faaliyetleri özlemişler. Konya Kitap Günlerinde de benim gördüğüm temel sonuç buydu.

Geçtiğimiz Cuma günü kapılarını açan kitap günlerinin resmi açılışı da cumartesi günü yapıldı. Cumartesi günü hem de büyük bir izdihamla karşılaşıldı. Tabiri caizse “iğne atsan yere düşmeyecek" şekildeydi. Bu da sanırım hem katılımcı kitap firma­larını hem de Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm düzenleyici kurumlan memnun etmiştir diye düşünüyorum.

Şunu da yazımın başında belirtme­den geçmeyeyim; bilhassa çocukları olanlar için çocuk kitapları oldukça büyük yer kaplamış durumda. Çocukları­mızın bilhassa kitap sevgisi için orayı görmeleri çok doğru bir karar olacağından eminim.

Milli Eğitim Bakanlarımızdan Nabi Avcının açılışında bulun­duğu Konya Kitap Günlerinde Tarihçi Erhan Afyoncu, Gazeteci Nedim Şener, İlahiyatçı Mus­tafa Karataş ve emekli subay Mete Yarar’ın söyleşileri ilk günün söyle­şileriydi.

Tabii ki kişisel olarak herkesin ken­disine göre görmek istediği yazarlar da vardır. “Keşke onlar da katılsaydı” diye düşünceler oluşmuştur. Ancak bunlara çok takılmaya gerek yoktur. Ben inanıyorum ki diğer festivaller­de olduğu gibi Konya Kitap Günlerinde Türkiye’de adını duyuracak ve gelenekselleşecek bir yapıya sahip olacak, vazgeçilmez bir Kitap Fuarı özelliğini kazanacaktır.

Tabii ki kimin katılmadığından çok katılanları iyi değerlendirmek gerekir. Bir kere “Eski Türkiye’nin kalıntıları olan, kendilerine “Atatürk düşmanlığıyla" yer bulmaya çalışan; “sözde yazarların" Konya’da işleri olmamalıdır. Çünkü artık bu devir geçmiştir. “Atatürk düşmanlığı" tabiri caizse prim yapmamak­tadır.

Artık tüm ülkemizde vatan­daşlarımız yarım yamalak tarih bilgileriyle kendisini tarihçi göstermeye çalışan; yarım ya­malak dini bilgileriyle kendisini ilahiyatçı göstermeye çalışan, yarım yamalak ekonomi bilgile­riyle kendisini ekonomist olarak göstermeye çalışan popülist kimliklere itibar göstermemektedir.

Artık Hükümet kanadı bile bu tür manipülasyon yapanların kendi­lerine zarar verdiğini gayet açık görebilmekte ve bun tür kişilerin kendilerini temsil etmediğini kabul etmektedir.

20 yıllık iktidar döneminde tarihin yalanlar üzerine kurulamayacağını, İslam dininin insanların kendi çıkar­ları için kullanılmayacağını, ekonomi­nin temel ilkelerinden vaz geçileme­yeceğini, artık tüm vatandaşlarımız anlamıştır. Dolayısıyla bu konulardan nemalanan yazar-çizer ve diğer tüm insanların toplum içerisindeki say­gınlıkları da göz önüne serilmiştir.

İşte bu nedenlerle Konya Kitap Günlerine kimlerin gelmediği değil, gelenlerin çok dikkatli değerlendi­rilmesi gerekliliği daha büyük önem arz etmektedir.

Önümüzdeki hafta Pazar gününe kadar sürecek olan Konya Kitap Günleri muhakkak ziyaret edilmeli ve de bu günlerden yararlanılmalıdır. Bu arada çocukların da özellikle bu ziyaretten faydalanmaları sağlanma­lıdır.

Dostlukla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR