Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Alanyaspor ve Münzevi

Alanyaspor ve Münzevi

Adana Demirspor ve Alanyaspor maçı Konya’da oynandı. Birisi Adana’nın takımı diğeri Antalya’nın takımı… Tabii ki bizler de Konyalılar olarak, bir kısmımız Adana Demirspor’u bir kısmımız da Alanya’yı tuttuk.

Malumunuz, şehirlerin birbiriyle etkileşimleri vardır. Kültürel, sosyal, ticari etkileşimler şehirler arasındaki ilişkiyi de belirler. Mesela Adana kültürü, Konya kültürü ile hiç uyuşmaz. Sosyal yapılarımız da benzemez. Bunun yanı sıra Antalya ve bilhassa Alanya sürekli iletişim içerisinde olduğumuz bir ilçedir. Denize inmek isteyen Konyalılar için en yakın yer olması da bu etkileşimi daha da güçlendirmektedir.

Ve buradan yola çıkarak haliyle Alanyalılar, Konyalıların Alanyaspor’u desteklemesi gerektiğini düşünüyorlar. Ancak sahada bunu göremediğini belirten Alanyalı bir oda başkanı Konyalılara verip veriştiriyor.

Bilhassa son senelerde Konyalılara karşı böyle bir saldırı modası nedense başlatıldı. Sanırım Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’in her fırsatta belirttiği “bir başkent daima başkenttir” sözünden etkilenen bazıları böyle bir kıskançlıkla mı Konyalılara saldırıyor diye de düşünmeden edemiyorum.

Neyse ki Alanya’daki oda başkanı hatasının farkına varıyor ve özür diliyor. (Ethem Sancak özür dilemeye bile gerek duymamıştı.)

İNZİVAYA ÇEKİLMEK İSTEYENLERE; MÜNZEVİ

Hafta sonu çok güzel bir açılış vardı. Münzevi Kafe Restaurant açıldı. Açılışını da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yaptı. Aslında Konya için bence görmesini çok arzuladığım görüntülerdi.

Genelde bizim belediye başkanlarımız kafe gibi yerlerin açılmasına çok sıcak değillerdir. En azından bunu hiç belli etmezler. Halbuki insanların yoğun iş günlerinden sonra dinlenerek ve eğlenerek geçirecekleri 1-2 saat çalışma gücünü de arttıracaktır.

Münzevi’ye açılışından bir hafta önce gitmiştim. Gerçekten tek kelimeyle mükemmel bir yer olmuş. İşletmecisi Mehmet Akif Bey’in eline sağlık. Canlı müzik dinlemek isterseniz mevcut; dost sohbetinde bulunacaksanız, daha sessiz bir yer mevcut; bunun dışında ailenizle vakit geçirecekseniz, mevcut; eğer yemek yemek isterseniz mevcut… Anlayacağınız Konya’nın standartlarını yükselten bir yer olmuş.

Konya’da böyle yerlere, taleplere belediyelerimiz biraz daha duyarlı olurlarsa hem bu şekilde güzel yerler hem de kontrolü mümkün olan yerler ortaya çıkacaktır.

Bu vesileyle Mehmet Akif Bey’e bir kez daha hayırlı olsun dileklerimi ileteyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR