Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

“Kara Cuma”mı, “Mukaddes Cuma”mı?

“Kara Cuma”mı, “Mukaddes Cuma”mı?

Son yıllarda artan İslamiyete karşı ilgiden rahatsızlanan ABD ve batılı ülkeler büyük bir algı operasyonuna başladılar. Müslümanların kılık ve kıyafetine karışmaya başlamalarının yanı sıra şimdi de Müslümanların mukaddesi yatına el uzatmaya başladılar.

Bunun en çarpıcı örneği “Black Friday” yada Türkçe hali ile “Kara Cuma” indirimleri. ABD ve batılı ülkeler yılın son günlerine denk gelen bir Cuma günü mağazalarda büyük indirimle yaparak adına da “Black Friday” demeye başladılar.

Cuma gününün Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu bilen batılı ülkeler, böyle bir kampanya ile hem mukaddes günümüz Cumaya ve hem de dini duygularımıza dil uzatma cesareti buldular. İşin acı tarafı, ülkemizde de belli başlı bazı büyük firmalarda bu akıma kendini kaptırdı.

“Kara Cuma” algısına kayıtsız kalmayan Müslümanlar, bu şekilde afişler asanlara ve indirim yapanlara gerekli tepki ve protestoyu yaptılar. Çünkü Cuma günü biz Müslümanlar için mukaddes bir gündür ve bunu karalamaya kimsenin hakkı yoktur.

Müslüman camiasından gelen büyük tepki sonucu bazı firmalar “Kara Cuma” afişlerini “Mukaddes Cuma” olarak değiştirmeye başladılar. Artık bizde dini ve milli değerlerimize daha fazla sahip olmayı ve bu manevi duygularımızı hiç kimsenin sömürmesine izin vermemeyi öğrenmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR