Türkiye; Kara ve Denizde GÜÇLÜ bir Ülkedir!.

Türkiye; Kara ve Denizde GÜÇLÜ bir Ülkedir!.

2019 sonu ve 2020'nin başlarında, özellikle de korona virüsün Çin'de gö­rülmesi ve tüm Dünyaya yayılmaya başlaması ile birlikte, dünyada, sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel değişimlerin olacağını vurgulamıştık!. Peki, bu değişimler nasıl olacak?! Elbette ki güllük ve gülistan bir şekilde olmayacaktır! Biraz sanıcılı olacaktır, her doğum­da olduğu gibi!. Her doğum tabii ki zor ve sancılı bir sürece gebe­dir!. Aksi halde doğum gerçekleş­mez!. Ya da doğal olarak doğum ölümle sonuçlanır!. Böyle bir duruma da izin verilmeyeceğine göre!. Öyle veya böyle dünya sis­tematiği adına normal bir şekilde bu doğum gerçekleşecektir!.

Dünya'daki hegemonya deği­şim sürecinin normal ve sıradan olmasını mı bekliyoruz?!. Böyle bir şey mümkün olamayacağına göre!. Dünya sistematiğine aykırı olduğuna göre!. Dünyada yeni bir jeopolitik eksen oluştuğuna göre!. Bu eksenin de merkez ülkesi Türk Devleti olduğuna göre!. Elbette ki yedi veya yetmiş düvele kar­şı, yedi bölgede değil yetmiş bölgeden kapımıza, sınırlarımıza ve denizlerimize dayanacaklar!. Bugün birinci ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi yıkım ve ölümler olmadan, üçüncü bir dünya savaşında bulunduğumuzu, savaş sonrası kurulacak masa akabinde, yeni bir dünya sistematiğinin de yeniden teşkil edile­ceğini, idrak etmeli ve ona göre bir düşünce,bir davranış ve bir du­ruş sergilenmelidir!.

Dünya sistematiğinde hegemonya devletle­re hegemonyalarının devamlılık ve sürdürüle­bilirliği adına yön veren stratejistler neler öngörüyor kabaca inceleye­lim!. Mackinder Kara Hâkimiyet Teorisi göre; Dünya, etrafı denizler­le kaplı bir kıtadır!. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları bir bütünlük arz eder ve kalan toprak parçaları Dünya Adasının uydularıdır!. Bu büyük toprak parçasını heartland olarak nitelendirdiği kalbi ise buzlarla kaplı olan Sibirya'dan başlayıp, Doğu Avrupa'yı da içine alan, İran'a kadar ki bölgedir!

Mackinder, Heartland'ın merkezi Doğu Avrupa Dünya Adasının en önemli yeridir!. Merkez bölge olan Doğu Avrupa'ya hâkim olan dünya­ya hâkim olur! Dünyanın en önemli bölgesi Doğu Avrupa'yı kontrol

altına alan iki kuşak; Türkiye, Pakistan, İran, Hindistan, Almanya ve Çin'i de kapsayan Rimland - İç Hilal ve İngiltere, ABD, Kuzey Afrika ve Kanada'yı kapsayan Dış Hilal-dir!. Dünyadaki devletleri karacı ve denizci olarak ikiye ayırır!. Hâkimi­yet kurmak isteyen bir devlet için vurucu asıl güç kara kuvvetleridir!. Ancak hem karada ve hem de de­nizde güçlü olan devlet, en güçlü devlettir, diyor!!

Zbigniew Brzezinski, 1997 yılında yayınladığı, Büyük Satranç Tahtası kitabında; Soğuk savaş sonrası ABD'nin elde ettiği süper güç konu­munu korumak ve sürdürmek için Washington'un nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda öneriler geti­riyor! Amerika'nın çıkarları, Avrasya bölgesinde ortaya çıkabilecek yeni koalisyonlardan yönelebilecek tehditle karşı karşıyadır!. Potansiyel olarak en tehlikeli senaryo Çin, Rusya ve İran'ın oluşturacağı bir ortaklık! Ukrayna, Azerbaycan, Gü­ney Kore, Türkiye ise bu senaryoda jeopolitik eksenin diğer önemli un­surlarıdır. 

Bu ülkelerin Çin, Rusya ve İran koalisyonuna katılması ise

Amerikan çıkarları açısından son derece tehlikelidir!. Dikkat çektiği bir diğer koalisyon ise Çin - Japon­ya ortaklığıdır, diyor!.

Mackinder, Doğu Avrupa'ya hakim olan Dünyaya haki olur, diyor!. Tür­kiye, Doğu Avrupa'da hem kara ve hem de deniz kuvvetleri güçlü ve İç Hilal bölgesinin de çok etkili bir ülkesidir!. Türkiye jeopolitik eksen­de, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey Afrika, Kızıldeniz ve Balkanlar'da tarih, kültür, coğrafya ve devlet aklı ile birlikte, tarihi, kültürel ve gönül bağları en etkili ülkelerden biridir!.

Türkiye, Türk Devlet Aklı nezare­tinde, jeopolitik ekseni ve Akdeniz bölgesinde kurulmaya çalışılan, tüm kirli hesap, tuzak ve sinsi planları bir bir bozmakta, kendisi ve bölgenin beka, istikbal ve istik­lal oyununu kurmaktadır!.

Türk Devleti bölgesinde kendisi ve bölge halklarının hakları, barış

ve istikrar adına, Akdeniz, Doğu Akdeniz, Ege, Marmara ve Ka­radeniz Mavi Vatan bölgesinde, kara ve deniz kuvvetler gücü ile güçlü bir ülke olduğunu sergile­mektedir!. Yeni dünya sistematiği Akdeniz ve Doğu Akdeniz'de özel­likle de Türk Devletinin jeopolitik ekseninde kurulacaktır!. Birileri tarafından, Türk Devletinin bu duruma seyirci locasında izleme­si ve oturması beklenmektedir!.

Böyle bir şey Türk Devleti ebed müddet devam ülküsü ve BEKA adına mümkün olamayacağına göre!. Türk Devleti olmadan yeni dünya sistematik masası asla ku­rulamayacaktır!. Türk Devleti artık eksenin ta kendisidir!. Eski Türk Devletinden artık eser yoktur!. Zincirlerini bir bir kıran, beka ve varlık, istikbal ve istiklali adına ölümü göze almış dünyada tek devlet ve millet, Türk Devleti ve Türk Milletidir!

Korona virüs pandemisi tüm dünyaya yayıldığında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhur­başkanlığı tarafından pandemi ile mücadelede zafiyet gösteren YÜZ YETMİŞ ülkeye gönderilen yardım kolilerinde ki; Hz. Mevlana'nın; Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, Karanlığın ardında nice güneşler var, söz ve vurguları öylesine mi seçilmiş ve yazılmış­tır?!. Kadim Türk Devlet Aklında tesadüflere asla yer yoktur!. Türk Devleti yenidünya sistematiğine matuf olarak, jeo-politik ekseni ve yüz yetmiş ülkeden en az yüz ellisi ile birlikte Türk Dünyası veya Türk Keneşi sistematiğini kuracaktır!. Dünyanın barış, huzur ve istikrarı adına buna ihtiyaç bulunmakta- dır!.Aksi halde büyük yıkımlara gebe bir üçüncü dünya savaşı dünya devlet ve milletlerinin kapısındadır!.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.