Ahmet Ünver

Ahmet Ünver

Türk Stratejik Aklı!.

Türk Stratejik Aklı!.

ABD'li politikacı ve dış işleri eski bakanlarından Henry Kissinger; Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız, sağırsınız demektir,  diyor!.  İlaveten 3. Dünya Savaşının yakın olduğunu da ifade ediyor! ABD'li stratejist Zbigniew Brzezinski; Avrasya'ya hâkim olan dünyaya hâkim olur, diyor!. Tarihin seyri içerisinde, denizlere kıyısı bulunan ülkelerin yükseliş ve düşüş eğrilerinin denizdeki hâkimiyetleri ile doğru orantılı olduğunu büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa;  Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur, diyor!. Zira denizler, taşımacılıkta kestirme ve çok alternatifli güzergâhlar sağlamasının yanı sıra, günümüzde petrol ve enerji boru hatlarının geçişinde  büyük imkân sağlaması ve teknolojik gelişmelerin de denizlerdeki enerji rezervlerinden yararlanmayı mümkün kılması ile hayati önem arz eden bir ağırlık kazanmış ve stratejik boyutları da derinleşmektedir!.

Sanayi devrimi ve seri imalatın gelişimi ile üretimde ihtiyaç duyulan enerji miktarı artmıştır!   Günümüze kadar devam eden süreçte, orta çağın takas aracı olan baharat yerini petrol ve diğer enerji unsurlarına bırakmıştır! 19. Yüzyılda enerji ve petrol rezerv coğrafyanın tamamına hâkim Osmanlı İmparatorluğu’nun bölünmesine ve yıkılmasına sebep olmuştur!  Enerji faktörü, günümüzde uluslararası ilişkilerde barışın ve savaşın belirleyici bir unsur olduğu için bulunduğu ülkeler kadar enerjinin taşındığı güzergâhları da etkin ve güçlü kılmaktadır!  Kuzeyinde Rusya, doğusunda İran ve Hazar havzası, güneyinde Irak gibi önemli hidrokarbon rezervlerine sahip ülkeler ile batısında yer alan tüketim ihtiyacı sanayi ülkelerinin geçiş güzergâhı!.  Ve 65 ülkenin birlikte kalkınma ve kazan kazan hamlesi bir yol ve kuşak projesinin de kavşak merkezindeki Türkiye,  jeo-politik ve jeo-stratejik olarak bugün de çok büyük bir önem ve konum kazanmaktadır!

ABD'li stratejist Zbigniew Brzezinski, Avrasya'ya hâkim olan dünyaya hâkim olur, felsefesi ve Avrasya’nın, büyük bir satranç tahtası olduğu varsayımından hareketle, bölgedeki oyuncu ülkeleri, Jeo-politik Mihver ve Jeo-stratejik Oyuncu olarak ikiye ayırır! Jeo-politik Mihver olan ülkelerin önemlerinin, hassas coğrafi konumlarından kaynaklandığını ve bu konumun önemli bir bölgeye girmek veya çıkmak için o ülkeye özel bir değer kattığına işaret etmektedir! Bazı durumlarda ise bu konumun ülkelere hayati bir önem kazandırdığına ve konu ülkelerin bazen bir bölge için koruyucu kalkan fonksiyonu bulunduğunu, Türkiye ve İran,  jeopolitik iki mihver ülke olduğunu da vurgulamaktadır!  Jeo-stratejik oyuncular ise ABD’nin çıkarlarını etkileyebilecek mevcut jeo-politik ortamı değiştirmek için sınırlarının ötesinde güç uygulama veya oyunu etkileme yeteneğine sahip ülkelerdir!  Jeo-stratejik oyuncu olan ülkeler maksatlarına ulaşmak için ABD’nin gücünü tartar, kendi çıkarları ile ABD’nin çıkarlarının örtüşme nispetini belirler ve daha sınırlı olan kendi Avrasya hedeflerini şekillendirir!  Jeopolitik mihver olan Türkiye ve İran, aynı zamanda iki Jeo-stratejik oyuncu olarak nitelendirir ancak Jeo-stratejik oyuncu ve Jeo-politik mihver ülkelerin bu durumlarının kalıcı ve sabit olmadıklarını da ifade etmektedir!

Avrasya'ya hâkim olan dünyaya hâkim olacağına ve Avrasya da büyük bir satranç tahtası olduğuna göre, Avrasya'nın genel özelliklene şöylece bir bakalım! Avrasya neden çok önemlidir? ABD'li stratejist ve uzmanlar, Avrasya bölgesine neden bu kadar önem atfediyor? Avrasya dünyanın en büyük kıtası ve jeo-politik eksen bir coğrafyadır!. Avrasya’ya egemen olan güç, dünyanın en gelişmiş ve ekonomik olarak en üretken üçte ikilik bölgesini kontrol eder! Avrasya’yı kontrol eden Afrika’ya da egemen olur!. Dünya nüfusunun %75’i Avrasya’da yaşamaktadır! Dünyanın fiziki zenginliğinin çoğu bu bölgededir!. Avrasya dünyanın gayrisafi hâsılasının %60’ına ve dünyanın bilinen enerji kaynaklarının dörtte üçüne sahiptir!  ABD’den sonra dünyanın altı büyük ekonomisi ve ABD dışındaki bütün nükleer güçler Avrasya’dadır!. Tüm bu saydığımız nedenlerle Avrasya, dünyanın hegemonya ve küresel üstünlük için sürdürülen gayretlerin elbette ki satranç tahtasıdır!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu tarihten itibaren ABD ve Avrupalı bilim adamları ve strateji uzmanlarının kendisi için belirlemiş olduğu stratejik çerçevenin dışına çıkamamıştır! Çıkmak istediği her dönemde ise bir darbe veya inkıtaa ile karşı karşıya kalmıştır!  Avrasya bölgesine hakim olmakla dünyaya hakim olmayı planlayan küresel güçler,  Avrasya'nın da anahtarı konumundaki Türkiye'de sürekli olarak bir kaos ve kriz üretecekleri de ifade etmekteler! Aksi halde Türk Devletini durduramayacaklarını biliyorlar! 15 Temmuz hain darbe ve işgal gecesi Türk Devleti ile olan işleri tamamen kapatılmak istenmiştir! Türk Devleti karanlık gece resmen teslim alınmak ile yüz yüze kalmıştır! Türkiye tarihin, coğrafyanın ve kültürün kendisine yüklemiş olduğu sorumluluktan kaçamaz!  Türkiye, Türk dünyasının en önemli ülkesi, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin de mirasçısıdır! Türkiye,  kültürler ve coğrafyalar arası bir köprü ve resmi olarak, Atlantik bölgesinde fiilen de Avrasyacı bir konumdadır!  Türkiye, aynı zamanda ne o, ne de bu, başlı başına Türk ve Türkiye olmaya da mahkûmdur! Başkaca bir tercihi de yoktur! Türkiye gibi tarihi olan bir ülkenin stratejisinin de kendisine özgü olmak mecburiyeti vardır! Hatta Türk Devletinin açık stratejisi ile mahrem stratejisi arasında büyük fark olması da gerekir! Herkesin bilmesi gereken açık stratejisi farklı, bazı kurum ve kuruluşların bilmesi gerekenler daha farklı, hiç kimsenin bilmemesi gerekenler ise daha da farklı olmak zorundadır! Bugün olduğu gibi!. Türkiye, 15 Temmuz hain darbe ve işgal kalkışmasından sonraki süreçte, kadim Türk Devlet Aklı ve Türk Devlet hafızasının  kontrol ve denetiminde, Türk Devleti ebed müddet devam ilkesi ve 2023 - 2053  ve 2071 vizyonu çerçevesinde,  Akdeniz, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve sınırlarımızdaki tüm küresel kirli oyun, plan  ve hesaplara yönelik olarak, ABD'li stratejist Brzezinski, Türkiye Stratejik Mihver durumundan her an Stratejik Oyuncu konumuna geçebilir, ifadelerinde olduğu gibi, Devletin bekası ve Milletin Birliği için,  'Yeni bir Türk Stratejisi” ile hareket etmekte olduğunu düşünüyorum!.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet Ünver Arşivi
SON YAZILAR