Beyşehir Gölü’nde günbatımı kartpostallık görüntüler oluşturdu

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, gün batımı saatinde Beyşehir Gölü'ndeki kartpostallık görüntüler fotoğraf ve doğa tutkunları tarafından yoğun ilgi görüyor.

Beyşehir Gölü’nde günbatımı kartpostallık görüntüler oluşturdu

Beyşehir İlçe Belediyesinin de canlı yayın kameraları ile ilçe dışında yaşayanlara sanal ortamda izlettirmeye başlattığı Beyşehir’in dünyaca ünlü günbatımı kış mevsiminde de kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Fotoğraf tutkunları ve doğaseverler Beyşehir ilçe merkezinde günbatımını daha yakından izlemek için her gün akşam saatlerinde sahil kesimine geliyor. Eşrefoğlu Köprüsü ve Sevgi Adası’nda güneşin battığı anlarda yerini alan fotoğraf tutkunları en iyi kareyi çekebilmek için mesai yapıyor.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir dışında yaşayan hemşehrileri ile Beyşehir hayranlarına ilçedeki günbatımının internet ortamında izlettirilebilmesi için belediyenin hizmete sunduğu canlı yayın kameraları arasına “günbatımı” linkini de iki yıl önce dahil ettiklerini hatırlattı. Özaltun, “Beyşehir Gölü kıyısındaki Vuslat Parkı’na kurduğumuz canlı yayın kamerası ile bölgemizdeki seyrine doyum olmayan grup vaktini tüm dünyaya izlettiriyoruz. İlk defa görenlerin hayran kaldığı, daha önce görenlerin ise tekrar tekrar görmek istediği gün batımı, fotoğraf çekmek ve çekilmek isteyenler için de ilgi çekiyor.

Bilindiği gibi, renk ve batış süresi yönünden Beyşehir Gölü’ndeki günbatımı dünyada birinci derece guruplardan sayılıyor. Günbatımı anında gölümüz rengarenk bir görüntüye bürünürken, yansıttığı renk cümbüşü tanıklık edenleri kendine hayran bırakıyor. Güneşin battığı anlarda gökyüzü kızıl renge bürünürken, oluşan görsel şölen görenleri adeta büyülüyor. Gökyüzünün kızıllaşması ve bunun göl yüzeyine farklı tonlarda yansımasıyla oluşan güzel görüntüler, daha sonra güneşin gözlerden kaybolmasının ardından da uzunca bir süre izlenebiliyor. Özellikle yaz döneminde olmak üzere her mevsim yüzlerce fotoğraf sever gruplar halinde ilçemize gelerek, dünyaca ünlü grup vaktini fotoğraf karelerine yansıtabilmek için adeta birbiriyle yarışıyor. İşte, bu güzelliklerin Beyşehir Belediyesi olarak dünyanın her yerinden internet ortamında da izlenebilmesi için başlattığımız çalışmanın önemini gelen olumlu tepkilerden de anlayabiliyoruz. Beyşehir’i görmeyenleri ilçemizi görmeye, özellikle günbatımını ve diğer doğal güzelliklerini görmeye davet ediyoruz. Slogan haline getirdiğimiz şekliyle; ‘Beyşehir’i mutlaka bir kere görün, bir daha ister görün ister görmeyin. Ancak, bir kez gördükten sonra artık daha çok görmek isteyeceğinizi biliyoruz’ sözleriyle anlatmaya çalıştığımız güzel ilçemiz, adeta saklı bir cennet niteliğinde. Bu anlamda da hem meşhur günbatımını, hem de diğer güzelliklerinin tanıtılabilmesi için Belediye olarak elimizden galen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

Beyşehir Fotoğraf Topluluğu (BEYFOT) Başkanı Seyit Konyalı da, bölgede yaşayan bir fotoğraf sever olarak günbatımı fotoğrafları çekebilmek için fırsat buldukça Beyşehir Göl kıyılarına geldiklerini belirterek, “Beyşehir’in biliyorsunuz günbatımı meşhurdur. Dünyada iki yerde; birisi Norveç’te, diğeri Türkiye’de Beyşehir Gölü’nde, karşıda Anamas Dağı’nın silüeti ve koşarak batmaya başlayan güneşi çekiyoruz. Balıkçıları bekliyoruz, günbatımı anında çekebilmek için. Çektiğimiz kitle arasında burada yaşayan insanların silüetleri, yaşamları, çocuklarını ve hayvanlarını gezdiren aileler, sevgililer yer alıyor. Şu anda da Aşk Adası’nda yerimizi almış bulunuyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.