Selde ölen işçinin ailesine 310 bin lira tazminat

Yargıtay, 2010'da İstanbul'da Kurbağalıdere'nin taşması üzerine vatandaşları kurtarmak için başlatılan çalışmalar sırasında suya düşerek kaybolan işçi Macit'in ailesine 310 bin lira tazminat verilmesine ilişkin mahkeme kararını onadı.

Selde ölen işçinin ailesine 310 bin lira tazminat

İstanbul'da 2010 yılında Kurbağalıdere'nin taşması üzerine başlatılan çalışmalara katıldığı sırada suya düşerek kaybolan evli ve 3 çocuk babası işçi Mevlüt Macit'in (45) bulunması amacıyla yapılan çalışmalardan sonuç alınamadı. 

Ancak, 2012'de bir bot içinde bulunan kemik parçası üzerinde yapılan DNA incelemesinde, kemiğin Mevlüt Macit'e ait olduğu kesinleşti ancak cenazeye ulaşılamadığı için aileye bir mezar yeri verilemedi.

Ölen işçinin eşi ve çocukları, maddi manevi tazminat davası açtı.

Davaya bakan Anadolu 21. İş Mahkemesi, aileye 310 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca acılı eş Güllü Macit'e 39 bin lira maddi tazminat verilmesine hükmetti.

Daire 310 bin lirayı fazla buldu

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, 310 bin liralık miktar fazla bulunarak, haksız zenginleşmeye neden olabileceği gerekçesiyle tazminat miktarının düşürülmesine karar verildi.

Bozma kararı üzerine dosyayı tekrar görüşen Anadolu 21. İş Mahkemesi, Yargıtayın bozma kararına uymayarak, ilk kararında direndi. Direnme kararında, "Bu para davacıları zenginleştirecek, davalıları da maddi açıdan zor duruma sokacak bir miktar değildir. 7 yıldır müteveffanın bedenine ulaşılamadığı, ailenin babasının içinde bulunduğu bir mezarın dahi bulunmaması da göz önüne alınmalıdır. İstanbul'un ortalama bir semtinde ortalama bir daire fiyatı ve paranın satın alma gücü de dikkate alındığında manevi tazminat miktarı yüksek değildir." şeklinde gerekçe yazıldı.

Hukuk Genel Kurulu, 310 bin liralık miktarı onadı

Direnme kararı, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun gündemine geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak onadı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun, işçinin ailesine 310 bin lira verilmesine ilişkin kararının gerekçesinin önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor. Böylelikle Macit ailesinin tazminat davası 7 yılın sonunda sonuçlanmış oldu. 

"Kahraman işçi kayboldu" şeklinde haber olmuştu

Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinden geçen Kurbağalıdere, 8 Haziran 2010'da aniden bastıran şiddetli yağışla taşma tehlikesi göstermişti. İki ilçenin görevlileri dere yatağı üzerinde önlemler alırken, Ataşehir Belediyesi'nde taşeron bir firmada işçi olarak çalışan Mevlüt Macit, dere yatağını temizlemediği sırada suya düşerek kaybolmuştu. Mevlüt Macit'in durumu, köprü üzerinde vatandaşlara yardım ettiği sırada suya düşmesi nedeniyle "Kahraman işçi kayboldu" şeklinde haberlere yansımıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.