Zaman yolculuğu mümkün mü?

Kara delikler uzayda bulanan devasa kütlesi olan ışık yaymayan cisimlerdir. Kara delikler çok yüksek kütle çekimsel etkiye sahiptirler.

Zaman yolculuğu mümkün mü?
Yayınlanma:

Kara delikler uzayda bulanan devasa kütlesi olan ışık yaymayan cisimlerdir. Kara delikler çok yüksek kütle çekimsel etkiye sahiptirler.

Kara delikler uzayın en obur cisimleri olup her şeyi yutarlar; yıldızları, gezegenleri, gök taşları vb. aslında ne kadar korkunç görünseler de uzayın dengesini sağlarlar, genişleyen evrende galaksilerin parçalanmadan bir arada kalmasına çok büyük katkıları vardır ve her galaksinin merkezinde kara delik bulunur. Kara deliklerin de bir ömrü vardır ve ömrünün sonuna geldiklerinde ortamda sadece toz bırakıp yok olurlar.

610806-413688663.jpg

KARA DELİKLER NASIL OLUŞUR?

Ömrünün sonuna gelmiş, yakıtı tükenmiş yıldızların dış katmanlarını süper nova patlaması ile uzaya püskürtüp çekirdeğinin kendi içine çökmesi ile oluşur.
Nebula adını verdiğimiz uzaydaki gazların ve tozların kütle çekim etkisiyle bir araya toplanması ile oluşabilir.
Çok küçük bir ihtimalle olsa da 2 nötron yıldızının bir araya gelmesiyle oluşabilir.

kara-delik-getty-1859003.jpg

ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN MÜ?

Her ne kadar matematiksel olarak kara delikler ile evrenin diğer ucuna ışınlanmak veya zamanda yolculuk etmek mümkün gibi görünse de madde evreni buna izin vermez. Çünkü kara deliklerin merkezine sağ salim girmek imkansızdır. Kütle çekim, madde yoğunluğu, yüzey sıcaklığı vs. nedenlerden dolayı, kara deliklerin içine düşen biri daha yüzeyine gelmeden paramparça olur.

kara-delik-nedir-700x420.jpg

KARA DELİKLERİN İÇİNE DÜŞEN BİRİ NELERLE KARŞILAŞIR?

Einstein’in genel görelik teorisine göre kara deliğin yüzeyine yaklaşırken boyu uzamaya başlar, aynı zamanda ilerleyen kişinin bakış açısına göre merkez hep uzakta kalır ve aynı nedenden dolayı kara deliğin şekli eğilir. Olay ufkuna girildiğinde ise boyu sonsuza uzamaya başlıyor. Kara delik ilerleyen kişiyi parçalıyor. Aynı zamanda kara deliklerinde yüksek manyetik alanı olduğunu düşünürsek ilerleyen kişinin vücudunda yüksek elektrik akımı oluşuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.