Apple Car hakkında yeni bilgiler gün yüzüne çıktı

Apple Car fikri aslında Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan geldi. Titan projesi (Apple Car’ın kod adı) 2014 yılında ortaya çıktı, ancak bu fikir aslında Steve Jobs’tan geldi.

Apple Car hakkında yeni bilgiler gün yüzüne çıktı
Yayınlanma:

Mercedes, Ford ve Tesla ile görüşmeler yapıldığı belirtildi. Apple’ın modern bir otomobil yapma planları resmi olarak sona ermiş olsa da, Apple Car hakkındaki tartışmaların bir süre daha süreceği tahmin ediliyor. Apple’ın bir elektrikli otomobil üretme planı olmasa da, şirketin 2014 yılından bu yana bu projede çalıştığı biliniyor. Ve şimdi, Apple’ın bu otomobil projesi kapsamında Tesla, Mercedes ve Ford ile görüşmeler yaptığı belirlendi.

Apple, Apple Car projesi kapsamında bir araç geliştirmek için Mercedes-Benz ile ortaklık görüşmeleri yürüttü. Görüşmelerin aylarca devam ettiği ve her iki şirketin de bir elektrikli otomobil projesi üzerinde aktif olarak çalıştığı belirtiliyor. Bu görüşmeler sırasında, Mercedes’in aracı üreteceği, Apple’ın ise otonom sürüş platformunu sağlayacağı gibi bir plan ortaya çıktı. Ancak, Apple’ın kendi başına bir araba üretebileceğine karar vererek ortaklıktan çekildiği belirtiliyor.

Ayrıca, Apple’ın sadece Mercedes ile değil, aynı zamanda Ford ile otomobil üreticisinin Lincoln markası altında bir Apple Car satma olasılığını görüştüğü, ancak bu görüşmelerin çok ilerlemediği belirtiliyor. Ek olarak, geçmişte konuşulan ancak gerçekleşmeye yakın olmayan Tesla satın alımı da gündeme geldi. Apple CEO’su Tim Cook’un görüşmelerin başında bu olasılığı reddettiği, daha sonra ise Tesla’dan pil tedarik etmek için görüştüğü belirtiliyor.

Apple, neredeyse lüks otomobil üreticisi McLaren’i satın alıyordu. Kaynaklara göre, Apple neredeyse McLaren’i satın alıyordu. O dönemde, Apple’ın en başarılı ürünlerinde önemli bir rol oynayan Jony Ive’ın hala şirkette çalıştığı belirtiliyor. Eğer satın alım gerçekleşseydi, Ive, projede çalışmak için Londra’da yeni bir tasarım stüdyosu kuracaktı.

Apple Car fikri aslında Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan geldi. Titan projesi (Apple Car’ın kod adı) 2014 yılında ortaya çıktı, ancak bu fikir aslında Steve Jobs’tan geldi. Raporda, 2008 mali krizinin ardından, Amerikan otomobil şirketleri iflasın eşiğindeyken, Apple CEO’sunun General Motors’u satın almak istediği belirtiliyor. Ancak, şirketin iPhone’a odaklanması, fikirlerin ilerlemesini engelledi.

indir-apple-car-mertsahin-demircioglu.webp

Titan projesi oldukça iddialıydı, öyle ki prototiplerden biri yuvarlak kenarları, tamamen cam tavanı, sürgülü kapıları ve beyaz lastiklere sahip olan beyaz bir minivana benziyordu. Araçta dev bir ekran, güçlü bir ses sistemi ve kabini bir kulüp gibi gösteren yatar koltuklar olacaktı. Ayrıca, araç ilk olarak Seviye 5 otonom sürüş sistemine sahip olacak şekilde tasarlanmıştı, yani herhangi bir direksiyon veya pedal olmayacak, araç kendi kendini sürecekti. Kontroller sesle yapılacak ve iç eğlence sistemlerine sahip olacaktı. Ancak, bunlar ilk fikirlerdi ve süreç içinde projenin liderleri ve mühendisleri, dolayısıyla da aracın yapısı önemli ölçüde değişti. Çok sayıda kişi işe alınırken, projeden çıkarılan kişi sayısı da çok oldu. Ancak, Cook’un Titan projesinin yönü konusundaki kararsızlığı nedeniyle başarısız olduğunu belirtiyor. Ek olarak, Apple Car’ın 120.000 dolar civarında bir fiyata sahip olacağı düşünülüyordu.

Mertşahin Demircioğlu

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.