Parti kapatma zorlaşıyor: Sadece teröre bulaşan kapanacak

AK Parti’nin bir süredir üzerinde çalıştığı sivil anayasa taslağında sona gelindi. Taslağa göre parti kapatmaları zorlaştırılıyor. ‘laiklik karşıtı eylemler’ sebebiyle açılan kapatma davalarının önü kesilecek. Parti kapatmalarında sadece terör gerekçesi aranacak.

Parti kapatma zorlaşıyor: Sadece teröre bulaşan kapanacak

AK Parti’nin hazırladığı yeni anayasa taslağına göre parti kapatmalar zorlaştırılacak. Bir partinin kapatılması için terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olma şartı aranacak. 'Millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olma' gerekçe sayılmayacak.

AK Parti’de yeni ve sivil anayasa için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Anayasa taslağında, edinilen bilgilere göre, siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin geçmişte de gündeme gelen ancak Meclis’ten geçirilemeyen düzenlemeler üzerinden değerlendirmeler yapıldı.

PARTİ KAPATMA ZORLAŞIYOR

Toplantılarda, Anayasanın 68 ve 69’uncu maddelerindeki siyasi partilerle ilgili hükümlerin sadeleştirilmesi ve kapatılmalarının zorlaştırılması gündeme geldi. Buna göre siyasi partilerin sadece terör gerekçesi ile kapatılması önerildi. Bu öneri hayata geçerse, tüzük ve programları ile eylemlerinin eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olması partilerin temelli kapatılmasında gerekçe olamayacak.

PARTİ KAPATMADA TEK ŞART

Mevcut Anayasada laiklik karşıtı eylemler de siyasi partilerin kapatılmasına gerekçe olarak sayılıyor. AK Parti’nin yeni taslağında ise bir partinin kapatılması için terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olması, terörü ve terörizmi desteklemesi şartı aranacak.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.