Geçmişten gelen mektup: PTT'den "Endemik Bitkiler" mektup pulu

PTT AŞ tarafından "Endemik Bitkiler" konulu resmi posta pulları bugün tedavüle sunuldu.

Geçmişten gelen mektup: PTT'den "Endemik Bitkiler" mektup pulu
Yayınlanma:

PTT'nin yeni tedavüle sunduğu mektup pulları geçmişten gelen bir mektup hissi bıraktı. Özel koleksiyonun adı merak konusu oldu. PTT'nin yeni tedavüle sunduğu mektup pullarının ismi ve görsellerini görmek için okumaya devam edin.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Endemik Bitkiler" konulu resmi posta pulları (19x26 milimetre boyutunda) 5 lira, 15 lira, 42 lira ve 87 lira bedelle PTT iş yerlerinde satışa çıkarıldı.

Çayır Serçebaşı

Centaurea inexpectata (Çayır serçebaşı) IUCN 'e göre EN (Resim: Bolu'nun endemik ve nadir bitkileri kitabından)

cayir-sercebasi.jpg

Akkuş Zambağı

Ordu'da ilk defa 1993 yılında tespit edilen, yapılan 5 yıllık çalışma sonrasında literatüre alınan "Mis/Akkuş Zambağı"nı koparanlar, her kök için 60 bin lira ceza ödeyecek.

akkus-zambagi.jpg

Emzik Dili

40 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik, basit ya da çok dallıdır. Yapraklar şeritsi, 6 ila 11 cm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde ve kenarları düzdür. Çiçek kurulu meyve zamanı uzunlamasınadır. Brahte yumurtamsı mızraksı ve küçüktür. Çanak çiçek zamanı 4 ila 9 mm uzunluğundadır. Taç genellikle parlak mavi renkli ve beyaz boğazlı, nadiren beyaz ya da sarı renkli, tüp 6 ila 10 mm uzunluğunda ve loblar 2 ila 4 mm uzunluğundadır.

emzik-dili.jpg

Margeven

2018 yılında Erzurum'da, halk arasında "morgeven" olarak bilinen ebenusa ait yeni bir tür bulundu. Dünya'da bugüne kadar morgeven cinsi altında toplam 19 tür bilinmekteydi. Bunlardan 6 tanesi Tunus, Ege adaları, Afganistan, Pakistan'a kadar bir alanda yayılış gösteriyor. Diğer 13 türü sadece ülkemizde endemik olarak karşımıza çıkmakta. Erzurum morgeveninin bulunuşuyla ülkemizdeki endemik morgeven sayısı 14'e yükselmiş oldu.

margeven.jpg

Genel olarak görülmektedir ki, pullara seçilen bitkiler ülkemizde bulunan ve koruma altına alınan özel bitkilerdir.

Pullar ayrıca, PTT AŞ'ye ait "www.filateli.gov.tr" internet adresinde ve filateli cep uygulamasında da satılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.