Anadolu dağ turnalarına uydudan takip

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü "Ulusal Turna Eylem Planı" kapsamında Sivas ve Erzincan'da bulunan Anadolu dağ turnalarını uydu vericilerle takip altına alıyor

Anadolu dağ turnalarına uydudan takip

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü "Ulusal Turna Eylem Planı" kapsamında Sivas ve Erzincan'da bulunan Anadolu dağ turnalarını uydu vericilerle takip altına alıyor. Bu kapsamda 2015'te 6 yavruya uydu verici takıldı, 21 yavru da halkalandı.

Turnaların hem ürediği hem de kışladığı nadir ülkelerden biri olan Türkiye, coğrafi konumu itibari ile pek çok kuş türü için anahtar ülke konumunda bulunuyor.

Dünyada 15 türü bulunan turnalardan yaygın turna ve telli turnaya, Türkiye'de de rastlanıyor.

Bunlardan Anadolu dağ turnasının yaklaşık 20 çiftinin Türkiye'de ürediği biliniyor.

- Diğer kuş türleri için model olacak

Geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan Ulusal Turna Eylem Planı kapsamında, ilgili kurum, kuruluş ve yabancı uzmanlarla da işbirliği yapılarak, belirlenen alanlarda turnaların sayım çalışmaları devam ediyor.

Birçok ilde uğur, bereket, refah ve bolluğun simgesi olarak kabul edilen, büyük önem verilen bir kuş olan turnanın korunmasını hedefleyen bu çalışma, sayıları Türkiye'de hızla azalan, nesilleri dünya çapında tehdit ve tehlike altında olan diğer kuş türleri için de model olacak.

- Turnalar kayıt altına alınıyor

Bakanlık tarafından turnaların uydu vericilerle takip altına alınması amacıyla 2015 
yılında gerçekleştirilen sayım çalışmaları tamamlandı.

Sayım çalışmalarının ardından 6 turnaya uydu vericisi takıldı ve toplam 21 turna da halkalandı.

2014 yılında ise Sivas'ta bulunan Anadolu dağ turnalarından 3'üne uydu ve 1'ine radyo vericisi takılarak, toplam 8 turna halkalanmıştı.

- "Turnaların kışlama ve üreme alanlarını tespit etmeyi planlıyoruz"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hayata geçirdiğimiz bu proje ile sayıları her geçen gün azalan turnaların ülkemizdeki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması maksadıyla yönetim araçlarını ve koşullarını geliştirmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Eroğlu, bu çerçevede Sivas, Erzurum, Erzincan, Muş, Van, Samsun, Adıyaman ve Bolu illerinde ürediği bilinen ve nesli tehlike altında olan bu türün korunması ve izlenmesi için turnalara uydu vericiler takarak, kışlama ve üreme alanlarını tespit etmeyi planladıklarını aktardı.

Bakan Eroğlu, bol yağışlı geçen bir yılın ardından artış gösteren sazlık alanlara bağlı olarak, turnaların üremesinde de bu yıl için bir artış gözlediklerini kaydetti.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.