Özel Haber: Enflasyon ilacın fiyatını artırdı!

Konya Haber: İlaç fiyatlarına yüzde 100 zam geldiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Ahmet Hakan Koru, fiyatların enflasyon nedeniyle yüzde 30 oranında arttığını söyledi

Özel Haber: Enflasyon ilacın fiyatını artırdı!
Yayınlanma:

Konya Haber: İlaç fiyatlarına yüzde 100 zam geldiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Ahmet Hakan Koru, fiyatların enflasyon nedeniyle yüzde 30 oranında arttığını söyledi

Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Ahmet Hakan Koru, son zamanlarda artan ilaç fiyatları ve piyasada yaşanan ilaç sıkıntısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Koru, “Bilindiği üzere ilaçların fiyatları tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleniyor. İlaçların fiyatları belirlenirken Euro kuru baz alınıyor. İlaç fiyatlarına yüzde 100 zam geldiğine dair dedikodular söz konusu ancak bu tür dedikodulara kesinlikle itibar edilmemeli. İlaca son zamanlarda yüzde 30 zam geldi. Son bir yıl içinde ilaçtaki fiyat artışı yüzde 60 civarında seyrediyor. Bu durumda ülkemizin yaşamış olduğu enflasyon ile ilgili bir durum” dedi.

enflasyon-3-001.jpg

“ENFLASYON DÜŞERSE FİYATLAR SABİTLENİR”

İlaç fiyatlarının sabitlenmesi için enflasyonun düşmesi gerektiğine dikkat çeken Koru, “Bilindiği üzere temel gıdalarda da sürekli artışlar söz konusu. Hepimizin cebinden fazlaca paralar çıkıyor. Doğal olarak her ne kadar ilaç fiyatları enflasyonun altında da olsa vatandaşın kesesi de etkileniyor. Vatandaşlarda bu durumu olumsuz olarak değerlendiriyor. Fiyatların sabitlenmesi için enflasyonun düşmesi gerekiyor. Enflasyon düşmediği sürece fiyatların sabitlemesi söz konusu değil. Vatandaşlarımız müsterih olsun biz eczacılar olarak vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına her türlü sıkıntı ve zorluklarla mücadele ediyoruz. Vatandaşlarımızın her zaman en yakın sağlık danışmanlarıyız. Vatandaşımızı ilaçsız bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

"ECZACILAR BAZI İLAÇLARI PİYASADA BULAMIYOR"

Eczacıların bazı ilaçları piyasada bulmakta zorluk çektiğini söyleyen Başkan Ahmet Hakan Koru, ilaçların piyasada bulunmama sebebinin üretim ve bazı ürünlerin ithal edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Koru, “İlaç bulamama durumu tamamen imalatçılar veya ithalatçıların ilacın fiyatını yeterli bulmamasından kaynaklanıyor. İlacın bulunmaması aslında paradoks oluşturmaktadır. İlacın fiyatı artmadığı zaman imalatçılar piyasaya arzda sorunlar çıkartıyor. Bu noktada hem vatandaşlar hem de eczacılar mağduriyet yaşıyor. Devletimizden piyasada bulunmayan ilaçlara ve referans fiyattan dolayı fiyat farklarının çıkışına müdahale etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“İLAÇ İSRAFI AKILCI İLAÇ KULLANIMIYLA ÇÖZÜLEBİLİR”

İlaç israfı hakkında açıklamada bulunan Başkan Ahmet Hakan Koru, ilaç israfının akılcı ilaç kullanımıyla çözülebileceğini söyledi. Koru, “Akılcı ilaç kullanımı eczacı ve hekim kontrolünde ilaçların tüketilmesiyle gerçekleşir. Kulaktan dolma bilgilerle ve arkadaşların tavsiyesi üzerine ilaç kullanımı son derece yanlıştır. Bu tür ilaç kullanımları faydadan çok zarar getirir. Tavsiye üzerine ilaç kullanımı başka hastalıklara ve ilaç israfına sebebiyet verebilir. Ayrıca vatandaşlarımızın birçoğu hekimlerin tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmıyor. Bu nedenle başka hekimlere başvurarak yeni ilaçlar alıyor. Bu durum da ilaç israfına neden oluyor" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.