Konya'da yeni bir hareket başlatıldı! Tertemiz olacak...

Meram ‘Dünya Temizlik Günü’nde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Meram Belediyesi öncülüğünde kamu kurumları, STK’lar ve vatandaşların katıldığı yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.

Konya'da yeni bir hareket başlatıldı! Tertemiz olacak...
Yayınlanma:

Meram ‘Dünya Temizlik Günü’nde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Meram Belediyesi öncülüğünde kamu kurumları, STK’lar ve vatandaşların katıldığı yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi. ‘Konya Temizlik Hareketi’ isimli etkinliğe katılanlar Meram Son Durak’tan Kızlar Kayası’na kadar olan iki kilometrelik alanda hem yürüyüş hem de temizlik yaparak farkındalık oluşturdu.

1-3-1.jpg

Her yıl Eylül ayının 3. Cumartesi günü kutlanan ‘Dünya Temizlik Günü’nde Meram anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Meram Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Basketbol İl Temsilciliği, PTT ve STK’ların paydaşlığında gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar Meram Son Durak’tan Kızlar Kayası’na kadar iki kilometrelik alanda ‘Konya Temizlik Hareketi’ ismiyle yürüyüş gerçekleştirdiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan Sıfır Atık Ödülü’ne layık görülen Let’s Do It (Hadi Yapalım) Derneği çatısı altında 5 yıldır düzenlenen Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen temizlik yürüyüşüne vatandaşlarda bir hayli ilgi gösterdi.

1-4-1.jpg

“SORUNU OLABİLDİĞİNCE MİNİMİZE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yürüyüş öncesinde yaptığı konuşmada tüm paydaşlara ve katılımcılara, farkındalık oluşturan böylesi anlamlı bir etkinliğe desteklerinden ve katılımlarından dolayı teşekkür eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram Belediyesi olarak daha yaşanılabilir bir çevre için gece gündüz demeden çalışmalarına devam ettiklerini hatırlattı. 69 mahallede yaklaşık 350 000 nüfusun gerek evsel gerek geri dönüştürülebilir tüm atıklarını kaynağından toplayarak bertaraf ettiklerini kaydeden Başkan Mustafa Kavuş, günlük ortalama 500 tona yakın evsel çöpün topladıklarına dikkat çekerek, “Dünyamızın ve neslimizin geleceği için çevre yatırımlarımızı yaparken sıfır atık projelerinde de ülkeye örnek stratejiler geliştiriyor, rutin temizlik çalışmalarının dışında ekstra ekip ve araçlarımızla temizlik sorunlarını minimize etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

1-5-1.jpg

“TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN TOPYEKÜN BİR HASSASİYET ŞARTTIR”

Daha temiz bir çevrede yaşamımızı sürdürebilmek için her bireye görev düştüğünün altını çizen Başkan Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu konuda tüm toplumun daha duyarlı olması gerekmektedir. Günümüzde yaşadığımız İklim krizi de dikkate alındığında, doğamızı korumak ve çevresel zararları en aza indirmek bizim öncelikli çalışmalarımız arasındadır. Hem yerel yönetimler hem de vatandaşlarımız olarak el ele verip daha temiz bir çevrede yaşamak için gayret ediyoruz. Bugün de Dünya Temizlik Günü’nde bir farkındalık oluşturmak için bu etkinlikte beraberiz. Ben bu vesile ile daha temiz bir çevre için tüm hemşehrilerimizin desteğini rica ediyor ve ‘Atıksız Bir Dünya Mümkün’ diyorum” diye konuştu.

1-7-1.jpg

Katılımcılar, etkinlikte Meram Son Durak – Kızlar Kayası ve Dere Mahallesi güzergâhında yolda gördükleri çöpleri toplayarak yürüdüler. Renkli görüntülerin de oluştuğu yürüyüş günün anısına çekilen fotoğrafla son buldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum