Konya'da Türkmen şair saygı ve özlemle anıldı! Bakın bu isim kimmiş...

Konya Aydınlar Ocağının düzenlediği Selçuklu Salı sohbetlerinde Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Temizel, doğumunun 300. yılında ünlü Türkmen şairi Mahdumguli Firagî’yi anlattı.

Konya'da Türkmen şair saygı ve özlemle anıldı! Bakın bu isim kimmiş...
Yayınlanma:

Konya Aydınlar Ocağının düzenlediği Selçuklu Salı Sohbetlerinde Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Temizel, doğumunun 300. yılında ünlü Türkmen şairi Mahdumguli Firagî’yi anlattı.

Temizel, Konya için Mevlâna, Türkiye için Mehmet Akif ne demekse, Firagî'nin de Türkmenler için aynı olduğunu" söyledi. Ayrıca Temizel, Türkmenlerin yaşadığı coğrafya ve Firagî’nin eserleri hakkında da bilgiler verdi.

Konuşmada Türkmenlerin yaşadığı coğrafya ve Firagî’nin eserleri hakkında bilgiler verildi.

Programda konuşan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türkmenler ve Türkmenistan ile ilgili bilgiler verdi. Güçlü ayrıca şu ifadeleri de kullandı: "Mehmet Akif’in bizim milli şairimiz olduğu gibi Firagî de Türkmenlerin milli şairidir."

Prof. Dr. Ali Temizel fotoğraflar ve haritalarla desteklediği konuşmasında Firagî hakkında geniş bilgiler verirken, Firagî’nin Türkiye’de çok bilinmediğine dikkat çekti. Temizel, sözlerine şöyle devam etti: “1996 yılında İran’a gittiğim zaman aldığım bir dergide Firagî ile ilgili bir makaleye rastlayıp tercüme ettim ve onunla ilgili ilk çalışmayı yapmış oldum. On yıl sonra tekrar İran’a gittiğimde, Mahdumguli’yi anmak üzere düzenlenen bir toplantıya davet edildim. Salonda Türkiye’den gelecek iki temsilciye yer ayrılmıştı ama ikisi de farklı mazeretleri sebebiyle katılamadı. Ertesi gün açık havada yapılan etkinlikte de on binin üzerinde insan vardı.”

whatsapp-gorsel-2024-05-24-saat-11-38-41-9b964da5.jpg

"Firagî'nin Ehli Sünnet bir şairdir"

Kaynaklara göre bu yıl Firagi’nin 290. doğum yılı olması gerektiğine işaret eden Temizel, “Bu konuda bir tashih yapılmış olmalı ki, 300. doğum yılı ilan edildi. Firagî, Türkmen Sahra’ da, Türkmenler ve bölgenin diğer insanları için abidevi bir şahsiyettir. Türkmenlerin kendi dili, kültürü ve dinini kaybetmeden yaşamasında en büyük etken Mahtumguli Firagî’dir” dedi.

Türkiye’nin, siyasi sınırları dışında kalan ve kendisi gibi aynı şeyi konuşup düşünen insanlarla irtibat kurması gerektiğine de vurgu yapan Temizel, “Bugün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bölgesel işbirliği ortak dil, kültür ve edebiyat üzerinden daha kolay sağlanabilir. Türkmenistan'ın kadim Anev kentinin 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve Mahdumguli Firagî'nin doğumunun 300. yıl dönümü vesilesiyle Aşkabat’ta düzenlenen programların bir benzerini biz burada Aydınlar Ocağı’nda yapıyoruz. 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Anev ve 2024 Mahdumguli Firagî Yılı hayırlı olsun” dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-24-saat-11-38-41-5cca49a4.jpg

Program sonunda Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, konuşmacı Prof. Dr. Ali Temizel’e günün anlam ve önemi anlatan hatıra kitap takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.