Konya'da 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak! 70 milyon TL'lik dev katkı...

Akça HES tarafından 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılanacak! 70 milyon TL'lik dev katkı..

Konya'da 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak! 70 milyon TL'lik dev katkı...
Yayınlanma:

Akça HES’te çalışmalarının tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “6,55 megavat kurulu güce sahip, Derebucak Barajı iletim hattı üzerinde ve Derebucak İlçesi Akçabelen Mahallesi sınırları içerisinde bulunan tesiste çalışmalar tamamlandı. Söz konusu tesisin yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacın karşılanarak milli ekonomiye 70 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor” dedi.

img-0054-kopya.jpg

Devlet Su İşleri (DSİ) yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor.

Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. +Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Hidroelektrik enerji her ülke için kalkınma, refah, istikrar ve hayat kalitesi anlamına geliyor. Ülkelerin gelişmişlik durumu sürdürülebilir enerji kaynaklarının varlığı ile değer kazanıyor. Sürdürülebilir enerji, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli olan kaynakları tehlikeye atmadan bugünün ihtiyacını karşılayabiliyor. Türkiye ekonomisinin son yıllarda önemli bir gelişme göstermesine paralel olarak elektrik enerjisi tüketiminin de arttığı görülüyor. Bununla birlikte enerji ekonomik, sosyal ve çevresel yönleri bulunan aynı anda pek çok sektörle bağlantılı bir konu. Bir ülkenin en önemli hedefi kalkınma, kalkınmanın en önemli ayağının üretim, üretimin devamlılığı için ise enerji ihtiyacının kesintisiz karşılanması son derece gerekli.

dji-0884-kopya.jpg

AKÇA HES’TE ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Bu kapsamda Akça HES’ te çalışmalarının tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “6,55 megavat kurulu güce sahip, Derebucak Barajı iletim hattı üzerinde ve Derebucak İlçesi Akçabelen Mahallesi sınırları içerisinde bulunan tesiste çalışmalar tamamlandı. Söz konusu tesisin yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacın karşılanarak milli ekonomiye 70 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor” dedi. Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün yatırımlarına aralıksız devam ettiğini belirten Müdür Mehmet Akif Balta, “Akça HES’in 2024 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 70 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bir ülkenin en önemli hedefi kalkınma, kalkınmanın en önemli ayağının üretim, üretimin devamlılığı için ise enerji ihtiyacının kesintisiz karşılanması son derece gereklidir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.