Eskişehir'den Konya'ya, Kayseri'ye: Gastronomi yarışması Anadolu'yu turluyor!

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen gastronomi yarışmasına ilgi yoğundu birbirinden farklı öğrenciler yarışmayı kazanmak için kıyasıya rekabet ettiler.

Eskişehir'den Konya'ya, Kayseri'ye: Gastronomi yarışması Anadolu'yu turluyor!
Yayınlanma:

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Gastronomi Yarışmasına" ilgi yoğundu öğrenciler yarışmayı kazanmak için kıyasıya rekabet ettiler.

Yarışma hakkında bilgi veren Öztekinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Okul Müdürü Ferruh Can, " Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'Gastronomi Yemek Festivali' temasıyla 7 bölgede toplam 18 okulda yarışma düzenlenmiştir. Tabi bizler meslek lisesi olduğumuz için yiyecek içecek alanı olan Türkiye genelindeki 7 bölgede toplam 18 ilde yemek yarışması yapılmıştı. Bu durum bizim ve Türkiye genelindeki yiyecek içecek alanındaki öğrencilere bir ivme bir şevk kazandırdı ve bu da kaynaşmaya yol açtı. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu bu yarışma çok çok özel ve güzel bir yarışma. Toplam Konya ilimizde 13 tane okul yarışmaya katıldı. Burada 1'inci olanlar yani toplam 18 ilde yapılan yarışmada 1'inci olan okullar Türkiye finallerine katılacaklar. Türkiye finalleri İstanbul’da yapılacak olup büyük ödül İstanbul’da verilecek. Yani bu yarışma amacına uygun bir şekilde yapılmış olup burada hem öğrencilerimiz yapmış oldukları yemeklerle yeni kazanımlar sağladılar, hem de yarışma heyecanı tattılar. Diğer illerden gelen öğrencilerimiz vardı, bunlarla bir kaynaşma vesilesi oldu hem okulumuz adına hem Türkiye adına güzel bir yarışma. Burada Bakanlığımıza ben çok teşekkür ediyorum, biz de ev sahibi olarak burada gelen misafirlerimize elimizden gelen her türlü yardımı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yarışma Direktörü ve aynı zamanda Öğretmen olan Mehmet Dalyan ise yaptığı açıklamasında "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni olarak çalışıyorum Bakanlığımızın bu sene ilk defa düzenlediği mutfak sanatları yarışmasını İç Anadolu bölgesi organizasyonu olarak çalışıyorum. Amacımız bu yarışmada çocukların yöresel yemekleri tanıyıp ülke genel tanıtması ve biz bu yarışmayı bundan sonra her sene düzenleyip geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bu sene yarışmaya 7 bölgeden toplam 451 okula katıldı işte her bölgenin bir isim belirleyip 4 Mayıs’taki mutfak sanatları finalinde her bölgeden bir okulun orda buluşturup büyük finali orda yapacağız İstanbul’da yapacağız. şöyle anlatıyım ben size aslında çok geç kalınmış bir etkinlik ben şimdi uzun yıllar bu sektörde çalışıyorum yaklaşık 32 Yıldır bu sektörde bir fiil içerisindeyim hem ben öğretmene eğitici olarak hem de 1 çalışan olarak işletmeci olarak bu yarışma çocukların gelişme açısından çocukların ilerlemesi ve profesyonel olması açısından çok önemli ama daha çok üzerinde bu yarışma yapılması amacının esas amacı aslında şu ülkemizin 7 bölgesinde 81 ilinde var olan yöresel lezzetleri açığa çıkan amacımız bu bu yüzden çalışan her her okulun kendi bölgesinden 1 menü hazırlamasını istedik bu doğrultuda hazırladık tüm menüleri biz birleştireceğiz ve bakanlıkta bunu yöresel lezzetler adı altında 1 kitap haline getirmeyi düşünüyoruz bunun haricinde aslında bu yarışmanın sadece bu değil şimdi bizim sektörümüz yiyecek içecek sektörü insanoğlu varlık sonucu olacak 1 sektör biz yemek yemeyi bırakmadığımız sürece bu sektör olacak dolayısıyla bu sektör her zaman 1 iş gücü ihtiyacına sahip olacak bu yüzden biz bu iş gücüyü karşılamak için profesyonel olalım da bu çocukları geliştirmek için bu yarışmalar çok önem arz ediyor bu yüzden bunu çok önemsiyoruz bakanlığımızda çok önemsiyor r bu çalışmanın zorlukları da devam edecek özellikle hani şunu gördüm ben yani dün mesela Eskişehir’deydim bugün Konya’dayız yarın Kayseri’ye gideceğim gerek idarecilerimizin gerek danışmanı öğretmenlerimizin öğrencilerimizin heyecanını gördüm bu heyecanı görünce gerçekten çok mutlu oldum bizim sektörün gelişerek devam edeceğini gördüm bunun haricinde şunu da şunu da ekleyebilirim sadece bakanlık değil yani idarecilerin ve STK'ların da bu işe katılarak bu yarışmaların daha sık yapılması gerektiğini ve daha böyle profesyonelliği geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.