Tarihi hamam açılışa hazırlanıyor

Konya’nın yok olmaya yüz tutmuş Şeyh Ahmet Efendi Hamamının restorasyonu tamamlandı. Restore edilen ve çevresine esnaf dükkânları yapılan yeni yer önümüzdeki günlerde açılacak

Tarihi hamam açılışa hazırlanıyor

Konya’nın önemli tarihi eserleri arasında olan ve kaybolmaya yüz tutmuş eserler arasındaki Ahmet Efendi Çarşısı arkasındaki Şeyh Ahmet Efendi Hamamının restorasyonu tamamlandı. Hamam önümüzdeki günlerde misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Restore edilen hamamın çevresine de çelik yapı ile güçlendirilmiş şekilde yeni esnaf dükkânları inşa edildi. Yetkililer, yeni hamamın Konya’nın en büyük hamamları arasında olacağını söyledi.

tarihi-hamam-acilisa-hazirlaniyor.jpg

İKİ YILDIR RESTORE EDİLİYOR

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Şeyh Ahmet Efendi Hamamı 2 yıl önce restore edilmeye başlandı. Hamam tahmin edilen süreden daha az sürede hizmete girmeye hazır hale getirildi. Konya’nın en büyük hamamları arasında olan Şeyh Ahmet Efendi Hamamı, mimarisiyle de en güzel Türk hamamları arasında bulunuyor. Hamam hakkında bilgi veren yetkililer,  “Tarihi hamam Konya’nın en güzel ve en büyük hamamlarından birisidir. Zamanla çukurda kalmış ve kadınlar bölümü de tamamen yıkılmıştır. Vakfiye tarafından restorasyonuna karar verildi ve bizlerde uygulamalarını ve denetimlerini yapıyoruz. Tarihi hamam bittiğinde üzeri çelik çatı ile kapatılacak. Hamamın önceden hem Ahmet Efendi Çarşı’ndan hem de cadde tarafından girişi vardı. Restore bittiğinde her iki giriş de kullanılacak. Hamam, Konya tarihi ve turizmi açısından da büyük önem taşıyor. Hamam bittiğinde gelirleri bağlı bulunduğu vakfa ait olacak. Hamamın ön kısmındaki kadınlar bölümü yıkıldığı için burası hamama bağlı alan olarak kullanılacak. Konya’ya böyle bir eseri yeniden kazandırmaktan dolayı gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

ÇEVRESİNE YENİ DÜKKÂNLAR YAPILDI

Ahmet Efendi Vakfı tarafından restorasyonu yapılan hamam ve çevresi eski günlerine dönecek. Hamamın tamamlanmasının ardından çevresine de esnaf dükkanları yapıldı. Çelik demirle örülerek inşa edilen dükkânların da tamamına yakını bitti. Son temizlikleri yapılan dükkânlar, hamamla birlikte hizmete girecek. Yapılan dükkânların hepsi kiralanırken birçoğuna da tabelaları asıldı.  Yeni yapılan dükkânların dış cepheleri Tarihi Bedesten Çarşısı’ndaki dükkânlarla bire bir aynı oldu. Çevre esnafları da hamam ve dükkânların yeniden eski günlerine dönmesinden dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

tarihi-hamam-acilisa-hazirlaniyor-002.jpg

AHMED EFENDİ HAMAMI

Aziziye Camii’nin kıble tarafında bulunan hamamın, kuzeydoğu ve batı tarafından iki kapısı bulunuyor. Camekânlığın üstünü eteğinde altı penceresi bulunan bir tek büyük kubbe örtüyor. Kubbenin üstünde tuğladan çıkıntılı süsler günümüze kadar ulaşamamış. Soğukluğa geçerken sağ taraftaki uzun beşik örtülü kısım keçe pişirme ve dövmeye tahsis edilmiş. Tek kubbeli soğukluktan sonra asıl hamama geçiliyor. Burada geniş ve aydınlık büyük bir kubbenin örttüğü göbek taşı meydanlığı etrafında dört açık ve dört kapalı halvetin sıralanıyor. Hamam on kurnalı. Hamam Osmanlı mimarisinin en bilindik örnekleri arasında bulunuyor. İbrahim Hakkı Konyalı, Konya Tarihi kitabında Tarihi Ahmet Efendi Hamamı’nı detaylarıyla anlatıyor. Konya Tarihi kitabında hamam ile ilgili şu bilgiler bulunuyor, “Vakfiyesine göre hamam Kanlı Göl yerine yapılmıştır. Buraya niçin Kanlı Göl denildiğini eski Konyalılar şöyle naklederler. Eskiden idamlar hamamın önündeki kuyunun yerinde yapılırmış. Kelleleri uçurulanların kanları hamamın yerindeki su birikintisine aktığı için buraya Kanlı Göl denilmiştir.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.