Nakilde yapılması gerekenleri anlattı

Eğitim yöneticisi Mustafa Dursun, LGS nakil uygulamalarıyla ilgili birçok kuralı ve yapılması gerekenleri anlattı. Dursun, “Nakil uygulamasının başlamasıyla birlikte aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullarda da boş kontenjanlara tekrar kayıt işlemleri başlayacak” dedi.

Nakilde yapılması  gerekenleri anlattı

nakilde-yapilmasi-gerekenleri-anlatti.jpgEğitim yöneticisi Mustafa Dursun, LGS nakil uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı. Dursun, nakil uygulamasının kuralları, tercih sayısı, yerel tercih, nakil başvurusu gibi birçok konuyu ayrıntılarıyla dile   getirdi. İlk olarak nakil uygulaması kurallarını anlatan Dursun, “LGS nakil uygulamasın-da okulların kontenjanları dolu görünse de tercih listenize alabileceksiniz. Çünkü o okullardan bazı öğrenciler başka bir okula gitmek için sizin gibi nakil uygulamasına başvurmuş olabilirler. Ya da her yıl olduğu gibi yine bazı öğrenciler nakil döneminde özel okula da geçebilirler.Her dönemde LGS ile alanlar için en fazla 3, yerel yerleştirme için en fazla 3, pansiyonlu okullar için 3 okul tercihi yapılacak. Eğer yerleştiyseniz sınavla ya da yerel yerleştirme ile nakillerde zorunlu yerel tercih listesi yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca ilk yerleştirme tercihinde yerleşen öğrencilerin kayıt alanın-dan okul ve farklı tür okul seçme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak ilk merkezi yerleştirmede tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler için yerel yerleştirme zorunluluğu sürecek. Bu öğrenciler ilk 2 okulu kendi kayıt alanından seçmek zorunda. En fazla yine 3 okul seçebilecekler. Aynı okul türünden ise en fazla iki okul seçebilirler. Eğer ilk yerleştirmede yerleştiniz ve nakil uygulamasına katılıp, yeni bir okula yerleşir-seniz önceki yerleştiğiniz okul hakkınızdan vazgeçmiş olacaksınız. Kaydınız otomatik olarak yeni yerleştiğiniz okula geçecek. LGS nakil uygulaması için başvuru işlemleri, herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecek” diye konuştu. 

“NAKİL UYGULAMASINDA DA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİ NE OLACAK?”

Mustafa Dursun, sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiç-birine yerleşemeyen öğrenciler için de bilgi verdi. İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirileceğini söyleyen Dursun, “Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir terci- hine yerleşemeyen öğrenciler liseye kaydedilecek.  Açık lise istemiyorsanız ya imam hatip ya da meslek liselere, ekonomik gücünüz yetiyorsa özel okulu seçeceksiniz. LGS tercih döneminin son bulduğu tarih olan 29 Temmuz özel okullarda da kayıtların sona erdiği dönem oldu. Nakil uygulamasının başlamasıyla birlikte aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullarda da boş kontenjanlara tekrar kayıt işlemleri başlayacak. Bu süreçte özel okula kayıtlı olan öğrenciler de LGS nakil uygulamasına başvurabileceği için boş kontenjan da oluşabilir. Bu okulları düşünen velilerin ise sürekli okulların internet sayfalarını takip etmeleri gerekiyor” diye konuştu . - Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.