Müftü Öge’den Ramazan Bayramı Mesajı

Konya İl Müftüsü Doç Dr. Ali Öge, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Müftü Öge’den Ramazan Bayramı Mesajı

Müftü Öge yayımladığı mesajında şu cümlelere yer verdi:
Bizleri Ramazan ayının rahmetine, bereketine kavuşturan; ardından Ramazan Bayramı sevincini, coşkusunu yaşatan yüce Rabbimize hamd ve senalar olsun. İslâm’ın barış, kardeşlik, yardımlaşma, sevgi, şefkat mesajlarını tüm insanlığa ulaştıran Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’e  (s.a.s) salât ve selam olsun.

Muhterem Kardeşlerim!
Bayramlar kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma şuurunu oluşturan, ümmet olma bilincine kavuşturan, inanç medeniyet değerlerimize süreklilik kazandıran, benlik duygusundan uzaklaştırıp biz olma hissiyatını ayakta tutan ilâhî armağanlardır.
Bayramlar bizleri Rabbimizin “Mü’minler ancak kardeştir” (Hucurât 49/10)  ilâhî fermanında vahdete erdiren, toplumun tüm kesimlerini tevhid sancağı etrafında buluşturan muazzam, müstesna zaman dilimidir.

Arefesini yaşamış olduğumuz bu gün itibariyle rahmet ve mağfiret esintilerinin ruhumuzu sarmaladığı Ramazan ayını geride bırakmanın hüznünü yaşarken; diğer taraftan muhabbet ve kardeşlik iklimini teneffüs ettiğimiz bayrama ulaşmanın heyecan ve sevincini yaşamaktayız. Bu bayramda bayram heyecanını yaşamayan, sevincine ortak olamayan hiçbir çocuk, yaşlı, mazlum, mağdur, fakir, yoksul kalmamalıdır. Başta anne-babalarımız olmak üzere büyüklerimizin, akraba ve yakınlarımızın gönüllerini alalım. Gariplerin, yetimlerin, şehitlerimizin bizlere bıraktığı emanetlerinin gönüllerine dokunalım. Bayram sevincine sadece kendi hanemizi değil; bütün haneleri ortak edelim. Ahirete irtihal eden sevdiklerimizi dualarımızla yâd edelim.
Ramazan ayı vesilesiyle yeniden kuşandığımız kulluk şuurunu, ibadet bilincini, sorumluluk duygusunu, merhamet ahlakını, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve kimsesizlerin kimsesi olma idrakini, bizi biz yapan değerlerimiz aynı azim ve kararlılıkla devam ettirelim. Ramazan ayı aynı zamanda kendisinde kazanılan güzel ahlâkî meziyetleri, ibadette ihlâs, kullukta takva şuurunu diğer ay ve günlere nakletme ayıdır. 

Bu bayramda Kudüs’ü unutmayalım. İsrail Devlet terörüne dûçar olan Filistinli kardeşlerimizi dualarımızda eksik etmeyelim. Kudüs’ün İsrail’in uyguladığı terör ve zulüm yurdu olmasından kurtulup tekrar selam yurdu olması için dua edelim.
Dünyamızın zor bir süreçten geçtiği bu dönemde salgın hastalık ve diğer hastalıklar sebebiyle bayramı hasta yatağında/hastanede geçiren kardeşlerimize dua edelim. Bu dönemde işini, aşını kaybetmiş, işyerini kapatmış olan kardeşlerimizi unutmayalım. Rabbimizin rahmetinden ümidimizi kesmeyelim. Bu zorlu süreç, kudretli devletimizin ve kadirşinas milletimizin takdire şayan tavrıyla atlatılıp daha güzel günler gelecektir. Rabbimizin “Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır” (İnşirâh 94/5-6)  ilâhî mesajına inancımız tamdır. Zorluklar, meşakkatler, güzel günlerin habercisidir, müjdecisidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Konya’da meskûn olan kardeşlerimizin, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik eder, bu bayramın Müslümanların ve tüm insanlığın selâmetine, güvenliğine esenliğine vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.