Kuraklık can yakıyor

​​​​​​​MHP Akşehir İlçe Başkanı Salih Akça, Konya’da yaşanan kuraklığa dair açıklamalarda bulundu.  Başkan Akça, kuraklık yaşanan ilçelerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir an önce tespit yapılması gerektiğini ve çiftçilerin zararlarının karşılanması yönünde somut gerçeklerin ortaya konulmasını istedi

Kuraklık can yakıyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Akşehir İlçe Başkanı Salih Akça, Konya’da 2.2 milyon hektar tarım alanında fiili tarım uygulamasının yapıldığını söyledi. Akça, “Bu alanların yaklaşık 600 bin hektarında yeraltı ve yerüstü suları ile sulu tarım yapılmaktadır. Nadas alanları ile birlikte 1.6 milyon hektar tarım alanında iklime ve yağışa bağlı bir tarımsal üretim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

kuraklik-can-yakiyor.jpg

Sulu tarım alanlarında şekerpancarı, ayçiçeği, mısır, patates, kuru fasulye, havuç ekimleri gerçekleştiriliyor. Hububatta sulu tarım sadece sulama imkanı olan alanlarda münavebede hububat ekilişi olarak yapılmakta iken geçen yıl dünya piyasası ve ülkemizde oluşan fiyat nedeniyle sulu tarım alanlarında bilinçli çiftçilerimiz hububat ekimi gerçekleştirdiler ve sulu alanlarında hububat ekimi bu yıl yüzde 15 arttı. Çiftçilerimiz harman zamanı emeklerinin  karşılığını karlılıkla elde edeceklerdir” dedi.

“BÖLGEMİZ YAGIŞ YETERSİZLİĞİ KONUSUNDA EN HASSAS BÖLGEDİR”

Konya çiftçisinin yaklaşık 1.6 milyon hektar alanda iklime ve yağış rejimine bağlı tarım yapmaya zorunlu olduğunu, yıllık yaklaşık 700 bin hektar gibi bir alanın nadasa bırakıldığını bildiren Akşehir İlçe Başkanı Salih Akça, “Konya ülkemizin buğday üretiminin yüzde 12’sini, arpa üretiminin yüzde 14’ünü, şekerpancarı üretiminin yüzde 35’ini, kuru fasulye üretiminin yüzde 30’unu, havuç üretiminin yüzde 70’ini, tarla bitkileri tohumluk üretiminin yüzde 50’sini gerçekleştirmektedir. Bizim için önemli olan tarımsal kuraklık bu yıl sayısal olmasa da net bir şekilde yaşanmıştır” ifadelerine yer verdi. “Bölgemiz Türkiye’de görülen ve endişe ile bakılan yağış yetersizliği ve dağılımı konusunda en hassas bölge konumundadır” diyen Başkan Salih Akça, bölgede hububatın ihtiyacı olan dönemlerde yağışın alınamadığına değindi. Akça, “Güneydoğu Anadolu, Akdeniz Bölgesinde olduğu gibi bölgemizde, yağışın yetersiz olmasından ve dağılımından son derece olumsuz etkilenmiştir. Konya’da yağışların azlığından ziyade en önemli sorunlardan birisi vejatasyon süresinde yağışların dengeli dağılmamasıdır” açıklamasında bulundu.

YETKİLİLER ÇÖZÜM YOLLARI ÜRETMELİ

Başkan Akça sosyal kuraklığın etkisinin yaşandığını aktararak konu ile ilgili kurum, kuruluş ve yetkili kişilerin sosyal kuraklığa körükle gitmemesini, çözüm noktasında yapılabileceklerinin tartışılması gerektiğini dile getirdi. Akça, “Su varlığı kıtsa, yağışlar yeterli değilse Konya sulu tarımı azaltsın veya çıksın demeye kimsenin hakkı yoktur. Sosyal devlet özelliği ile insanların doğduğu yerde doyurulması adına gerekli yatırımlar yeterince yapılmalıdır. Tarım Orman Bakanlığı, son yıllarda dillendirdiği ancak bir türlü adım atamadığı havza bazlı ürün destekleme modelini biran önce hayata geçirmelidir. Burada ürünün desteklenmesinden ziyade farklı havzalarda aynı ürünlere farklı fiyatların uygulanmasıdır” bilgisini paylaştı. Başkan Akça “Bu verim azalmasının ne kadar olacağı konusunda spekülasyonlara ve şehir efsanelerine fırsat vermeme adına Tarım ve Orman  Bakanlığı’nın veya TMO’nun toplumu rahatlatıcı bir açıklama yapması gerekli ve zaruridir. Çünkü şu an Güneydoğu Anadolu ve Çukurova’da hasat başlamış, biçer girmeyen tarlaların olduğu haberlere yansımaktadır” ifadelerine yer verdi.

kuraklik-can-yakiyor-001.jpg

“BORÇLARIN ERTELENMESİ BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR”

Başkan Akça, “Pandemi dönemi insanlar için ötelenemeyen en önemli ihtiyacın gıda olduğunu göstermiştir. Gıda ürünlerinin de asıl üreticisi olan çiftçilerimizin önemi ortaya çıkmıştır. Çiftçilerimiz yıllardır kredi borçları, yüksek maliyetli girdiler dolayısıyla zor günler geçirmektedirler. Bir de kuraklık eklenince çoğu çiftimizin arazilerini işlemeyip iş aş peşine düşüp göçü tetikleyeceği bir gerçektir. Bu husus hem ekonomik hem de sosyal yaralar açacaktır. Pandemi döneminde esnaflara gelir kaybı ve kira desteği gibi destekler Ticaret Bakanlığı ve diğer kurumlar tarafından yapılmıştır” dedi. Akça, “Çiftçilerimize de bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kuraklık yaşanan ilçelerimizde kuraklık durumunun bir an önce tespit edilerek, kuraklıktan kaynaklı zararın karşılanması yönünde somut gerçekler ortaya konmalıdır” tavsiyesinde bulundu.  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının ertelenmesinin bir çözüm olmadığını dile getiren Akça, borçların faizlerinin iptal edilerek anaparanın yapılandırılması başta olmak üzere üretici girdilerinin göz önüne alınması gerektiğini söyledi. - Seyit Ahmet Özkan

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.