Konya’nın ihracatı geçen seneki performansı yakalayacak

Kovid-19 salgınının tüm dünyadaki ticareti etkilemesinin ardından Haziran döneminde başlayan yükseliş Ağustos ayında da devam etti. Konya ihracatı geçen yıl Ağustos ayında 151 milyon dolarlık ihracat yaparken bu yıl aynı ayda 156 milyon dolara ulaştı. Konya’nın 2019 ihracat rakamını yakalayabilmesi için eylül ayında 170 milyon dolarlık ihracat yapması gerekiyor.

Konya’nın ihracatı geçen  seneki performansı yakalayacak

2020'de küresel ticaretteki gerilemeye rağmen Konya'nın geçen seneye göre ihracat artışı devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan bilgilere göre Türkiye'nin ihracatının yüzde 5,7 azaldığı Ağustos ayında Konya’nın  ise ihracatını 3,7 artırdığı görüldü. Konya ihracatının geçen seneki performansını yakalayabilmesi için eylül ayında 170 milyon dolarlık ihracat yapması gerekiyor. Ağustos ayı ihracatında bir önceki ay temmuz ayına göre de düşüş yaşandı. Temmuz ayında Konya tarihinin aylık rekor ihracat rakamını (193 milyon dolarlık) gerçekleştirilmişti. Bu yükseliş ağustos ayında düşerek 156 milyon dolarlık olarak kayıtlara geçti. Türkiye'nin temmuz ayı ihracatı hazirana göre yüzde 11,5 artışla 15 milyar 12 milyon dolar oldu. Konya’nın aylık ihracat rakamları incelendiğinde ise temmuzda yapılan ihracatla birlikte tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığı görüldü. Konya ihracatı haziran ayına göre yüzde 12.33 oranda artarak 194 milyon 33 bin dolara ulaştı. Konya 2020 yılı ihracat rakamları değerlendirildiğinde en az ihracat 131 milyonla mayıs ayında yapılmıştı. Mayıs ayındaki düşüş nisan ayıyla birlikte gelmişti. Nisan ayın da en düşük ikinci ay olarak 156 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı. Nisan ve mayıs aylarının ardından yükselişe geçen Konya ihracatı Haziran ayında 173 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştı. Bu yükseliş temmuz ayında da devam ederek aylık oranda kendi rekorunu kırarak 194 milyon 376 bin dolara ulaştı. 2020’nin ilk ayı Ocak’ta 170 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, Şubat ayında 174 milyon dolar, pandeminin başladığı Mart ayında da 166 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı. Konya ihracatının ilk 8 aylık toplamı 1 milyar 323 milyon dolar oldu. Geçen sene ilk 8 aylık ihracat rakamı toplamı 1 milyar 326 milyon dolar olmuştu.

konyanin-ihracati-gecen-seneki-performansi-yakalayacak.jpg

EN FAZLA İHRACAT IRAK’A OLDU

Konya ihracatında en çok yüksek pay Irak’a gerçekleştirildi. Irak’a bu ay 19 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İhracatta ikinci sırayı ABD aldı. Bu ülkeye de 17 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. ABD’yi sırasıyla, Almanya, Rusya, İtalya, Suudi Arabistan ve İsrail izledi. Türkiye küresel ticaretteki olumsuz tabloya rağmen ağustos ayında 85 ülkeye ihracatını 516 milyon dolar artırmayı başardı. Bu 85 ülkenin 51'inde artış yüzde 10'un, 22'sinde ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti. Bu ülkeler arasında, geçtiğimiz yılın ağustos ayına göre 64,2 milyon dolar ihracat artışıyla ABD, 59,3 milyon dolar ihracat artışıyla Belçika ve 35,7 milyon dolar ihracat artışıyla İsrail dikkat çekti. Ağustos ayında ihracatçılar, ülkemizin bayrağını 207 ülkede dalgalandırmayı başardı. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke ise 1 milyar 210 milyon dolar ile Almanya, 989,2 milyon dolar ile İngiltere ve 739,6 milyon dolar ile ABD oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 50 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 67,3'e yükseldi.  Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda'nın da yer aldığı tam 14 ülkeye her sektör ihracat gerçekleştirmeyi başardı. En büyük pazar olan Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı 5,15 milyar dolarlık bir hacim ile yüzde 41,3 seviyesine düştü.

konyanin-ihracati-gecen-seneki-performansi-yakalayacak-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.