Konya konuta doydu satışlar rutine döndü

Konya’da Ağustos ayında 4 bin 21 konut satılırken Temmuz ayına göre bu oran yüzde 28 azaldı. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, piyasalardaki konut stokunun bittiğini ve satışların da rutin seyrettiğini dile getirdi.

Konya konuta doydu satışlar rutine döndü

konya-konuta-doydu-satislar-rutine-dondu.jpgTÜİK, Ağustos 2020 konut satış istatistiklerini açıklandı. Konya’da 2020 yılı Ağustos ayında 4 bin 21 konut satıldı. Konya’daki konut satışları 2019 Ağustos ayına göre yüzde 25,9 oranında artarken, 2020 Temmuz ayına göre yüzde 27,8 oranında azaldı. 2020 Haziran ayında 5 bin 198 konut, 2020 Temmuz ayında da 5 bin 572 konut satılmıştı. Konut satışlarının Ağustos ayında düşüş göstermesi uzmanlar tarafından piyasaların konuta doyduğu yönünde yorumlandı.

ALTINAY: KONUT STOKU ERİDİ

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, kamu bankaları tarafından Haziran ayında düşük faizli konut kredilerinin verilmesinin ardından Haziran ve Temmuz ayında satışların yoğun olduğunu hatırlattı. Ağustos ayına gelinmesiyle satışlarda düşüşün görüldüğünü belirten Altınay, “Düşük faizli konut kredilerinin ardından konut ihtiyacı olan veya yatırım amaçlı konut almak isteyen vatandaşlar kredi fırsatından yararlandılar. Haziran ayında 5 bin 198 konut, Temmuz ayında da 5 bin 572 konut satılmıştı. Bu rakamlar geçen senenin aynı aylarına göre yüzde 200 oranında artışı gösteriyordu. Ağustos ayıyla 4 bin 21 konut satışının olmasıyla düşüş açık bir şekilde görülüyor. 3 aylık dönemde toplam 14 bin 791 konut satıldı. Konya’da bu sayıyla birlikte konut stoku da erimiş oldu. Şu anda geçen seneden veya önceki senelerden yapılan sıfır konutların satışı bitti diyebiliriz. Artık bundan sonra yeni yapılan konutların satışı başlayacak. Tabi yeni yapılan konutlarda inşaat girdi maliyetlerinin artmasından dolayı fiyatlar da daha önce yapılan konutlara göre yüksek olacak” diye konuştu.

konya-konuta-doydu-satislar-rutine-dondu.png

“PİYASA KONUTA DOYDU”

Başkan Altınay konutların yoğun satışının gerçekleşmesinden dolayı artık piyasanın da konuta doyduğunu dile getirdi. Konut satışlarının önümüzdeki aylarda daha da düşeceğini dile getiren Altınay, “Kamu bankalarının konut kredi oranını düşürdüğü dönemde yoğun konut alındı ve artık ihtiyacı olan herkes konut sahibi oldu. Bundan sonraki dönemde yeni evlenenler ya da acil konuta ihtiyacı olanlar konut almaya yönelecek. Dolayısıyla bundan sonraki dönemlerde satışların rutin şekilde gideceğini düşünüyoruz” dedi.

KREDİLİ SATIŞ ORANI DÜŞTÜ 

Ekonomide, “İpotekli Satış” kredi kullanılarak konut alımı anlamına geliyor. Kamu bankalarının düşük faizle konut kredi verdiği Haziran ve Temmuz döneminde ipotekli konut satışları, toplam satışların yarısını kapsamıştı. Konutların, Haziran’da yüzde 47,4’ü Temmuz’da ise yüzde 49,6’sı ipotekli olarak satılmıştı. Ağustos’ta satılan 4 bin 25 konuttan bin 320’si ipotekli olarak satıldı. Bu oran yüzde 32,4’e tekabül etti. 2020 Ağustos ayında Konya’da satılan konutların bin 449 adedi ilk defa satılırken, 2 bin 572 konut ise ikinci el konut satışı ile el değiştirdi. Konya’da toplam konut satışları içinde ilk satışların payı yüzde 36 iken; ikinci el satışlarının payı ise yüzde 64 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,6, ikinci el satışlarının payı ise yüzde 69,4 oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.