“Kentsel dönüşümdeki başarımızı taçlandıracağız”

Kentsel dönüşüm çalışmalarında Türkiye’de örnek alınan bir belediye haline geldiklerini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “1,5 yıl gibi bir süreçte toplamda 3 bin 327 malik ile anlaşarak, uzlaşarak belediye adına tapu devirlerini alıp bu alanlarda kentsel dönüşüm için tahliye işlemlerini yapmış durumdayız. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok malik ile kentsel dönüşüm anlamında uzlaşan, görüşen, konuyu anlatan, bilgilendiren ve sahayı boşaltabilen başka bir belediye örneği daha yok Türkiye’de. Bu

“Kentsel dönüşümdeki başarımızı taçlandıracağız”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, imar planı düzenleme çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İMAR VE MÜLKİYET SORUNLARINA NEŞTER

İmar ve mülkiyet sorunlarının çözümü noktasında yaptıkları çalışmaları değerlendiren Başkan Toru, “Özellikle 2015 yılında başladığımız ve toplamda 44 milyon metrekare alanı bulan imar planı revizyon çalışmalarımızın tamamını 2017 yılı içerisinde tamamlamış olduk. Toplamda 60 mahalleye isabet eden imar planı çalışmalarının imar uygulamalarını ekiplerimiz çalışıyor. Toplam 15 milyon metrekare alanda 18. Madde uygulamalarımız devam ediyor. 2018’in ilk aylarıyla birlikte devam eden imar uygulamalarımızın tapularını vatandaşlarımıza ulaştırmış olacağız. Yine imar planı biten bölgelerde ve özellikle 9 milyon metrekarelik alanda, Karaman Yolu’na kadar olan bölgede imar uygulamalarını 2018 ve 2019 yıllarında tamamlamayı hedefliyoruz. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MERAM FARKI

Vatandaşların kentsel dönüşüm çalışmalarında Meram Belediyesi’ni takdir ettiğini ve oldukça büyük teveccüh gösterdiğini vurgulayan Toru,  “Bu noktada tüm vatandaşlarımıza yardımlarından, desteklerinden ve teveccühlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmasında 1. Etap olarak belirlediğimiz alanda yüzde 98 seviyelerine ulaştık. Tapuların alınması, alanın temizlenmesi, yapıların tahliye edilmesiyle birlikte toplamda 1243 malikle anlaştık, uzlaştık ve tapu devirlerini sağladık. Bu anlaşmanın bedeli; gerek kamulaştırma gerekse konut karşılığı anlaşmalar ve trampa olarak baktığımızda 78 milyon TL’lik bir rakama tekabül ediyor. Şükran Mahallesi, göz ardı edebileceğimiz, görmezden gelebileceğimiz bir mahallemiz değildi. Şu anda gerek esnafımız gerekse vatandaşlarımızdan bu bölgeyle ilgili çok olumlu dönüşler almaktayız” dedi.

DİĞER DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE DURUM

Uluırmak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk etabında da anlaşma oranının yüzde 99’a ulaştığını kaydeden Toru, “Toplamda 1000 vatandaşımızla anlaştık, tapu devrini aldık ve binaları tahliye ederek sahayı boşalttık. Uluırmak’ta kentsel dönüşüm kapsamında yapmış olduğumuz anlaşmaların, kamulaştırmaların ve trampaların rakamsal değeri 73 milyon TL’ye ulaştı. Aksinne Mahallesi’nde ise yüzde 89 civarında anlaşma oranına sahibiz. 593 malikle şu ana kadar anlaşmış durumdayız. Yine Turgut Reis ve Küçük Aymanas mahallelerinde yüzde 67’lik bir oranla 200 bin metrekareye yakın bir alanda 532 malikle anlaştık” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK”

Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak 2016 yılı 2. Dönem ve 2017 yıllarında toplamda 3 bin 500 malik ile tapu sahibi ile anlaşarak, uzlaşarak belediye adına tapu devirlerini alıp tahliye işlemlerini yaptıklarını dile getiren Toru, şunları kaydetti: “1,5 yıllık bir süreçte bu kadar çok malik ile kentsel dönüşüm anlamında uzlaşan, görüşen, konuyu anlatan, bilgilendiren ve sahayı boşaltabilen başka bir belediye örneği daha yok Türkiye’de. 2018 yılında da sahada inşaatların başlaması noktasında ihalelerimizi yaparak gerek Şükran gerek Uluırmak Saka gerekse Aksinne ve Küçük Aymanas mahallelerinde bu başarımızı taçlandırmış olacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.