Hava kirliliği insan yaşamını tehdit ediyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği Raporu’nu açıkladı. Raporda Türkiye`de 81 ilden sadece 6 ilin havasının temiz olduğu belirtildi.

Hava kirliliği insan yaşamını tehdit ediyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği Raporu’na göre Türkiye’de havası en kirli iller; İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa, havası en temiz iller ise; Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale olarak açıklandı. 81 ilden sadece 6 ilin havasının temiz olması tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. Medya Takip Merkezi’nin medya incelemesine göre çevre kirliliğine şehirlerdeki yoğun trafik, termik santraller, fosil yakıtların kullanımı, bacalarda filtre kullanılmaması gibi nedenlerin sebep olduğu belirlendi.

“Hava kirliliği görünmez katil”

Geçtiğimiz Kasım ayında Türk Toraks Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Nefesimiz Tükenmeden: Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı" başlıklı sempozyumun sonuç bildirgesi açıklanmıştı. Bildirgede Dünya Sağlık Örgütü'nün de "görünmez katil" olarak tanımladığı hava kirliliğinin, dünyada her yıl 6,5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığı belirtildi. Hava kirliliği, akciğer kanseri, KOAH, astım atakları, çocuklarda akciğer gelişim geriliği, tüberküloz ve akciğer damar hastalıklar başta olmak üzere göğüs hastalıkları alanının önde gelen tüm hastalıklarına neden olabilmektedir. Uzmanlar hava kirliliğinin sağlık açısından ciddi bir tehdit olduğu konusunda uyardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.