Başkan Öztürk: “2018’de Konya'nın yeni rekorlara imza atacak”

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Şelçuk Öztürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin açıkladığı ihracat verilerini değerlendirerek, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşma başarısı gösteren tüm Konyalı tüccar ve sanayicileri kutlayarak, 2018’de Konya’nın yeni rekorlara imza atacağını söyledi.

Başkan Öztürk: “2018’de Konya'nın yeni rekorlara imza atacak”

KTO Başkanı yaptığı açıklamada, “Konya'nın ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. 2017’de yüzde 17,40 artışla 1,564 milyar dolar ihracat yapan Konya, Aralık ayında da yüzde 27,42 artışla 147.3 milyon dolar ihracat yaparak tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşma başarısı gösteren tüm Konyalı tüccar ve sanayicileri kutlarım, 2018’de Konya yeni rekorlara imza atacak.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye 2017 yılında 157.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Öztürk, “ Açıklanan verilere göre, Konya'nın 2017 yılında ihracatı geçen yıla göre yüzde 17,40 artışla 1 milyar 564 milyon 646 bin dolar oldu” dedi.
İhracat verilerini değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, “Türkiye'nin Aralık ayı ihracatı yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570 milyon dolar olup, ilimizin Aralık ayı ihracat rakamı yüzde 27,42 oranında artışla 147 milyon 300 bin 433 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakama göre Konya, Aralık ayında il bazında Türkiye'nin ihracatının yüzde 1.09’unu gerçekleştirmiştir. Konya'nın Aralık - 2017 ihracatı, Aralık - 2016 ayına göre yüzde 27.42 oranında artış göstermiştir. 147.3 milyon dolar ihracat Konya'nın bugüne kadar aylık gerçekleştirdiği en yüksek rakamdır. 2017’nin genelinde ise Türkiye 157.1 milyar dolar ihracat yapmıştır. Konya ise 2017 yılında 1.564 milyar dolar ihracat yaparak yüzde 17,40 oranında artış sağlamıştır” ifadelerini kullandı.
2014 yılında elde edilen 1,51 milyar doların üzerinde gerçekleşen ihracat rakamıyla Konya iş aleminin büyük bir moral kazandığını ifade eden Başkan Öztürk, “2017 yılında yapılan 1 milyar 564 milyon dolar ihracat rakamına göre Konya, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiştir. Müteşebbislerimizin fedakarca çalışmaları ile Konya'nın ciddi anlamda küresel ekonomiye entegre olduğu tescillenmiştir. Bu başarıyı sağlayan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz 2018 yılında daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşmaktır. Dünya ekonomisinin büyümesi, buna bağlı olarak küresel ticaretteki büyüme, en büyük ihraç pazarımız AB'deki büyüme 2018 ihracatımız için olumlu gelişmelerdir. Küresel bazda bu gelişmelerle birlikte yurt içinde genel ihracatımızın artması, yüksek büyüme, ihracatçılarımıza finansal desteklerde miktar ve çeşitliliğin artması gibi etkenler Konya'nın ihracatını da 2018’de yukarıya taşıyacaktır. Her şeyden önemlisi kazandığımız moral ve motivasyon 2018 için en büyük avantajımızdır. 2018’de Konya yeni rekorlara imza atacaktır” şeklinde konuştu.
Konya Ticaret Odası olarak, 2017’de 1,5 milyar doların üzerinde ihracat hedefi ile yürüttükleri programlı çalışmaların karşılığını aldıklarını ifade eden Öztürk, “İhracatçı üyelerimize yönelik e-ticaret sitelerine üyelik desteği projemiz, alternatif pazar araştırmaları, hedef pazar ve sektör projemiz gibi çalışmalarımızın karşılığını aldığımızı görmekteyiz. 2018 yılında da başta Afrika ve Güney Amerika olmak üzere alternatif pazar çalışmalarımız devam edecek. Uluslararası çapta gerçekleştirdiğimiz Konya Bölgesi İmalat Envanteri projemizi tamamlayarak Konya firmalarının yurt dışında tanıtılması ve üyelerimizin daha fazla ithalatçı ile buluşmasını sağlayacağız. Yurt dışı fuar ve ikili iş görüşmeleri organizasyonlarımızı sürdüreceğiz. Bununla birlikte yurt dışından satın alma heyetlerini Konya’ya getirmeye de devam edeceğiz. Tüm tüccar ve sanayicilerimizle birlik içinde yapacağımız çalışmalarla Konya küresel ticaretten aldığı payı artıracaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler