Bal üretiminde düşüş var

Konya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veyis Önder, “Bu yıl bal üretiminde düşüş var. Geçen yıla göre bal ve polen alınamadı. Masraflarımız geçen yılla kıyaslandığında yüzde 30 oranında arttı” dedi

Bal üretiminde düşüş var

Bal üretiminde bu yıl geçtiğimiz yıla göre bal ve polen alınamadığını belirten Konya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veyis Önder, “Geçen yıla göre masraflarımız yüzde 30 arttı. Türkiye’de bal konusunda üretimimiz yüzde 20 ila 25 civarında düştü. Mevsimlerin kurak ve sıcak, zaman zaman rüzgarlı gitmesinden dolayı üretimde düşüş yaşandı. Arıyı besleme ve ilaçlama maliyetlerinde de artış oldu. Nakliye masraflarımız arttı. Geçen sene Muğla’ya 3 bin liraya, bu sene 4 bin liraya götürdüm. Bu yüzde 25 artıştır. Fakat ekonominin genelinde bir artış söz konusu. Yumurtada, pirinçte, yağda artış var. Piyasa gereği bizde de bir artış var. Diğer sektörlere destek verildi ama arıcılık unutuldu gibi bir yaklaşım doğru değil. Krediler vatandaş tarafından Ziraat Bankası’ndan çekilir. Yüzde 0,49 faizlidir. Diğerlerinin faizi yüzde 1 civarında. Şahsi krediler bunlar. Bir de projeler var. Projelerde yüzde 50 İPARD projeleri var. Avrupa Birliği ile ortak yapılan projelerde kişi kendisi müracaat ettiği takdirde yüzde 50’si hibe olarak veriliyor. Bizim arıcılarımız içerisinde ona müracaat eden çok yok. Çok büyük proje istiyorlar. Küçük işletmecileri ve küçük yatırımcıları çok umursamıyorlar. Öyle bir sorunumuz var. Yani adamlar ‘ben kredi verdiğim zaman 1,2 ve 5 milyonluk kredi vereceğim, yapmış olduğumuz yatırımlarda diğer kişiler istihdam edilsin’ diyor. Proje bu şekilde. Bizde öyle bir şey söz konusu değil. Bizim aldığımız kredi 50-100 bin liralık olur.  100 bin liralık krediyi aldıktan ve projeyi yaptıktan sonra ikinci veya üçüncü bir kişi çalıştırmak bizim için ekonomik olmaz” ifadelerini kullandı.

bal-uretiminde-dusus-var.jpeg

“ARTIŞIN SEBEBİ PANDEMİ DEĞİL”

Pandemiden dolayı bal üretiminde azalma olduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Önder, “Maliyet konusunun pandemiyle ilgisi yok. Pandemiden dolayı herhangi bir artış söz konusu değil. Pandemi döneminde biz arıcılar olarak gittik, çalıştık. Türkiye’de pek çok üründe yaşanan artışlar sebebiyle bizim de arıcılar olarak masraflarımızda artış oldu. Yani pandemi nasıl etkiler? Gidemezsin, gelemezsin, yapamazsın, bakamazsın o şekilde etkiler. Biz gittik geldik” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR İLE ORTAK PROJE

Bu yıl Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte proje yaptıklarını ifade eden Önder, “Projenin içerisinde isteyen her üyemize 6’lı otomatik sürme makinası, sulama makinası, 103 tane ampul, bir mini buzdolabı çalıştıracak güçte enerji paneli, 3-4 çadır, 10 tenekelik kazan veriyoruz. Bunların toplam bedeli 15 bin 600 lira. Bunun 7800 lirasını arıcı 7800 lirasını da Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. İsteyen arıcı da ister makine alıyor, ister enerji paneli alıyor, ister çadır alıyor, isterse hepsini alıyor. Böyle bir projemiz var. Önümüzdeki günlerde pandemiden dolayı bir problem yaşanmaz ise Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Valimizi, Türkiye Arıcılar Birliği Başkanımızı davet ederek bu projeyi duyuracağız” diye konuştu.

Muhabir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.