Thomas Edison kimdir? Edison’un hayatı, buluşları…

Elektrik enerjisi üretimi, kitle iletişimi, ses kaydı, filmcilik gibi birçok alanda cihazlar geliştirip fark yaratan Thomas Edison'un çocukluk dönemi nasıldı, buluşları nelerdir ve nasıl öldü?

Thomas Edison kimdir? Edison’un hayatı, buluşları…
Yayınlanma:

11 Şubat 1847'de Ohio, Milano'da doğan Thomas Alva Edison, kendi başına hayata atılana kadar burada yaşamaya devam etmiştir. Edison, okul eğitimini ilerleyen yaşlarda öğretmen olan annesinden yardım alarak evde sürdürmeye devam eder. Meraklı bir çocuk olan Edison, kendi kendini okuyarak geliştirmiştir. 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat başladıktan 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı sebebiyle okuldan uzaklaştırıldı.

Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve volta akımı ede etme konularına daha fazla ilgisi vardı. Bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve onun üzerinden mors alfabesini öğrendi.

12 yaşındayken bir yandan tren vagonlarında meyve satıp para kazanıyor, bir yandan ise trenin yük vagonuna yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Bir gün tren vagonunda çalışırken, içinde kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırılıp vagonda yangın çıktı. Edison hem trendeki işinden oldu hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralandı.

Henüz 13 yaşındayken yerel bir gazeteci olarak iş hayatına atılmıştır. İşten arta kalan zamanlarında bilimsel ve teknik kitaplar okuyarak kendini geliştirmeye devam etmiştir.

Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison ABD ve Kanada'da birkaç telgrafhanede çalışmıştır. 16 yaşına geldiğinde ise tam zamanlı telgraf operatörü olarak çalışabilecek seviyede telgraf hakkında bilgi sahibidir. 1868 de bir atölye kurmuştur. Fakat yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston'dan New York‘a gitti.

1869'da New York'a taşınmasının ardından telgrafla bağlantılı icatlar üzerinde çalışmaya devam etmiş, ilk başarılı icadı olan evrensel stok yazıcısını geliştirmiştir.

Bu cihaz, gerçek zamanlı borsa verilerinin brokerlara ve yatırımcılara iletilmesi amacıyla kullanılmıştır. Bu alanda devam etmesi için Edison'a 40 bin dolar teklif edilmiştir. Edison parayı New Jersey'de ilk laboratuvarını ve üretim tesisini açmak için kullanmıştır.

1876 yılında ise kurduğu laboratuvarı satıp Menlo Park'a gelmiştir. Buradan 34 dönümlük bir arazi satın almıştır. Tekrardan bir tesis daha kurmuştur. Bu laboratuvarda yaptığı ilk icat ise; ses kaydını dinlemeyi sağlayan pikap benzeri bir sistemdir. Adını da fonograf koymuştur. Edison 1878'de uluslararası üniversite kazanıp ABD Başkanı Rutherford B. Hayes ile görüşmek üzere Beyaz Saray'a davet edilmiştir.

Edison'un çeşitli elektrik şirketleri, 1889 yılında Edison General Electric'i oluşturmak üzere bir araya getirilene kadar büyümeye devam etti. Şirket unvanında Edison'un kullanılmasına rağmen Edison bu şirketi hiçbir zaman kontrol etmedi. Edison General Electric, 1892'de önde gelen rakibi Thompson-Houston ile birleştiğinde, Edison'un isminden çıkarıldı ve şirket sadece General Electric oldu.

1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı.

1883'te hayatının en büyük icadı olan "Edison etkisi" denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir flamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu.

1884'te Edison'un eşi Marry vefat etmiştir. Mary öldükten sonra 3 çocuğuyla yalnız yaşamaya başlamıştır.

Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison'un evinin yakınlarına taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford ölene dek arkadaş kaldılar.

24 Şubat 1886'da Mina Miller ile tanışıp evlenmeye karar vermişlerdir. İki kez evlenen Edison bu evliliğinde de 3 çocuk sahibi olmuştur.

Edison aslında ampulü 1879 yılında icat etmiştir. Edison'un çeşitli elektrik şirketleri, 1889 yılında Edison General Electric'i oluşturmak üzere bir araya getirilene kadar büyümeye devam etti. Şirket unvanında Edison'un kullanılmasına rağmen Edison bu şirketi hiçbir zaman kontrol etmedi. Edison General Electric, 1892'de önde gelen rakibi Thompson-Houston ile birleştiğinde, Edison'un isminden çıkarıldı ve şirket sadece General Electric oldu.

Thomas Edison, 18 Ekim 1931’de New Jersey'deki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle öldü. Edison evinin arkasına gömülmüştür. Ölümünün anısına yaşadığı kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Kaynak:Haber Kaynağı

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.