Kozaklı KOP Astronomi Kütüphanesi hizmete açıldı

KOP İdaresi tarafından finanse edilen ve Kozaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kozaklı KOP Astronomi Kütüphanesi’ törenle hizmete açıldı. KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türkiye’nin teknolojik hamlelerine uygun, nitelikli beşeri sermayesinin KOP Tematik Kütüphaneleri ile geleceğe hazırlanacağını söyledi.

Kozaklı KOP Astronomi Kütüphanesi hizmete açıldı

Nevşehir’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının KOP OKUYOR kapsamında finanse ettiği ve Kozaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kozaklı KOP Astronomi Kütüphanesi’ açıldı. Açılışa Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Kozaklı Kaymakamı Metehan Toy, Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu ile öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, “Dünya çok hızlı değişiyor ve bu değişime ayak uydurmak çok kolay değil. Çocuklarımız bilmez ama bilgisayarların hayatımıza girmesi çokta eskilere dayanmaz. Ancak bu kadar kısa bir süre içerisinde teknoloji o kadar hızla ilerledi ki, kişisel bilgisayarlarımız cep telefonlarımız ve internetimizle birlikte bizimle her yerde. Çocuklarımızın bu değişime ayak uydurabilmeleri için özellikle teknolojik anlamda onların ufuklarını açacak olan yatırım ve desteklemelere ihtiyacımız var” dedi.  KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin; bir ülkenin gelişmesi için topyekün kalkınmanın yürütülmesinin, birbirinden farklı alanların eşzamanlı olarak desteklenmesi gerektiğini belirterek “İdaremiz tarafından Beşeri Sermayenin geliştirilmesi kapsamında verdiğimiz desteklerle bölgemizde başta gençlerimiz olmak üzere çocuklarımızın geleceklerini daha iyi kurabilmeleri, onların nitelikli yetişmiş insan olabilmelerini sağlayacak bir takım plan ve projeler hazırlandı. Bu kapsamda bugün açılışını yapacağımız Kozaklı Astroloji Kütüphanemiz de bu çerçevede destek kapsamına girmiş oldu. Gelişmiş ülkelerle gelişmemiş ülkeler arasındaki fark bir avuç insana bağlıdır. Bizim ülkemizin geleceği olan gençlerimizi daha nitelikli ve donanımlı bir şekilde yetiştirebilirsek bu ülkenin teknolojik hamlelerinde nitelikli insan kapasitesini de bu tür kütüphane ve bilim merkezleriyle geleceğe hazırlamış olacağız. Çocuklarımızın bilimle, sanayi ile teknoloji ve uzayla buluşabilmesi, onların hayal dünyasını zenginleştirecek meslekleri şimdiden seçebilecekleri böylesine önemli merkezlere ihtiyaç var” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZ UFUK GELİŞTİRİCİ, VİZYONER TEKNOLOJİLERLE BURADA TANIŞACAK”

Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu ise “Bu kütüphanenin ilçemize kazandırılmasından dolayı başta Nevşehir Valimiz olmak üzere KOP İdaresi Başkanımıza İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, ilçem ve ilçemizin gençleri adına yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah bu kütüphane sayesinde ülkemizin ihtiyaç duyduğu, bilim sanayi anlamındaki insan kaynakları bu ve benzeri kütüphanelerle yetişmiş olacak. Gençlerimize buralarda bilim uzay teknoloji ve sanayi alanında ufuklarını geliştirici, vizyonlarına değer katan teknolojilerle yakından temas kuracaklar. Yenilikleri buralar vasıtasıyla aracısız görmüş ve öğrenmiş olacaklar” şeklinde konuştu.  Açılış konuşmalarının ardından Vali Becel, KOP Başkanı Şahin ve Belediye Başkanı Kabukcuoğlu, ‘Kozaklı KOP Astronomi Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu. Planetaryum da ise öğrencilerle birlikte uzayın sırları belgeselini izlediler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.