18. DÖNEM SİYASET AKADEMİSİ BAŞLIYOR

AK PARTİ’de bir gelenek haline gelen Siyaset Akademisi programlarının 18.’si başlıyor. Bu sene “1919'dan 2019'a Milletin Emrinde Aydınlık geleceğe” sloganı ile gerçekleştirilecek Siyaset Akademisi'nin 18. dönemi başvuruları 8-19 Ocak tarihleri arasında AK PARTİ Konya İl Başkanlığına yapılacak.

18. DÖNEM SİYASET AKADEMİSİ BAŞLIYOR

AK PARTİ geleneğini haline gelen Siyaset Akademisi 2008 yılında Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlamıştır. Siyaset Akademisi'nin 18. dönemini “1919'dan 2019'a Milletin Emrinde Aydınlık geleceğe” sloganı ile 8 Ocak 2018 Pazartesi itibari ile başlatmış bulunuyoruz.

EĞİTİM PROGRAMININ HEDEFİ

 AK PARTİ kurulduğu yıldan itibaren bir okul misyonu yürütmüştür. Yetiştirdiği siyasetçiler, siyasete yaklaşımı ve siyaset yaparken bilimselliğe verdiği önemle Türk siyasetine yeni bir soluk getirmiştir. Bir eğitim kurumu gibi çalışan AK PARTİ’nin bu alandaki en büyük faaliyetlerinden birisi Siyaset Akademisi’dir.

Geniş kapsamlı faaliyetlerimizden biri olan Siyaset Akademisi, seçmenlerin Partimizle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsal ilgiyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politika vb. alanlarda uzmanlar tarafından bilgilendirildiği, Türkiye geneline teşkilatlarımız aracılığı ile yaygınlaştırdığımız eğitim faaliyetimizdir.

Siyaset Akademisi herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye'sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek “birey”ler olarak konumlandırıp, hem siyasal hem de kültürel donanım kazandırmak, bu sayede siyasi hassasiyetleri olan sorumluluk sahibi vatandaşlar kılabilmek adına kendine bir görev edinmiştir. Bu doğrultuda 2008 ve 2018 tarihleri arasında farklı fikir ve siyasal eğilimlerde olan 60.000'i aşkın katılımcı Siyaset Akademisi'nde eğitimi görme imkânı bulmuş ve bu katılımcılardan 25.000'i eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır.

Ülkemizde bir siyasi parti tarafından 17 dönemdir kesintisiz olarak uygulanan tek eğitim faaliyeti olan ve kurumsal bir niteliğe bürünen Siyaset Akademisi katılımcıları ve verilen eğitimin niteliği bakımında oldukça değerlidir.

Ocak 2018’de, 18. Dönemi başlayan Siyaset Akademimizin bu yılki teması “1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık Geleceğe” olarak belirlenmiştir. Bu dönemki temel konular arasında Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten büyüktür anlayışı, 2023 Vizyonu ile Yerli ve Milli Ekonomi konuları bulunmaktadır ve bu konular özellikle Dünya’dan örnekler ile somut uygulamalara dayalı bir akademik temelle işlenecektir.

Dersleri teorik ve uygulamalı olarak takip edecek olan katılımcılarımız, Dış Politika, Ekonomi, Türk Siyasal Hayatı, Sosyal Medya Kullanımı, Toplumsal Yapı ve Aile Kurumu, Temel Siyasal Kavramlar ve İdeolojileri, Siyasal İletişim, Medya Okur Yazarlığı,  Teşkilat ve Organizasyon Yapılanması, İrfan Dersi başlıklarına ek olarak bu yıl Deneyim Paylaşımları bölümünde daha fazla tecrübe ve siyasi hikâyeye birinci ağızdan da şahit olma şansını elde edeceklerdir.

AK PARTİ Siyaset Akademisi’ne katılmış olmak bundan sonraki dönemlerde, AK PARTİ teşkilatlarında görev alma sürecinde önemli bir farklılık oluşturacaktır.

KATILIMCI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

 • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
 • ürk vatandaşı olmak.
 • Demokratik katılıma, siyasete ve ekonomiye ilgi duyan, sosyal ilişkilerini daha da geliştirmeyi hedefleyen, kişisel birikim ve donanımını artırmak isteyen herkes bu programa katılabilecektir.
 • Daha önce AK PARTİ Siyaset Akademilerini katılmış, tamamlamış, yarım kamış, belge alamayan veya belge alan herkes bu Eğitim Programına katılabilecektir.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • Kesin kayıt yaptırmaya karar veren katılımcılar, öncelikle
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 2 adet resim
 • Başvuru formu bunu il başkanlığımızdan da temin edebililer ya da www.siyasetakademisi.org  İnternet Sayfasından indirilip doldurabilirler.
 • Özgeçmiş formu bunu il başkanlığımızdan da temin edebililer ya da www.siyasetakademisi.org  adresinden  indirilip doldurabilirler.

EĞİTİM PROGRAM SÜRECİ

 • 8-19 Ocak 2018 tarihleri arasında kayıt için başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Siyaset Akademisi Eğitim Programı haftada 2 saat olmak üzere 8 hafta devam edecek olup, 4 saatlik online eğitim dersleri ile beraber toplam 20 saatlik bir eğitim programı olacaktır.
 • Katılımcılar katıldıkları derslerden program sonunda sınava tabii olacak ve sınav sonuç sıralamasına göre derecelendirilecektir.
 • Programın yapılacağı günler ve salon bilgileri İl Başkanlığınız tarafından katılımcılar ile daha sonra paylaşılacaktır. 

ÖDÜLLENDİRME

Programın sonunda dereceye giren (Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsüne) maddi ve manevi ödüller verilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler