UNUTULMAZ ORGANİZASYONLARA İMZA ATIYOR “FATMANUR ÜNLÜBAY”

Konya’da konser organizasyonu deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Fatmanur Ünlübay, seneler önce başlayan Hanımlar Lokali hikayesinden, bugüne çalışmalarını anlattı.

UNUTULMAZ ORGANİZASYONLARA İMZA ATIYOR “FATMANUR ÜNLÜBAY”
Yayınlanma:

Organizatörlüğe başlama adımlarından şimdiye kadar yaptıkları hakkında bilgi veren Fatmanur Ünlübay; “Evli ve iki çocuk annesiyim. Bunun yanında işkolik bir kadın girişimciyim. Etkinlik organizatörü olarak 2016’dan bu yana aktif olarak hizmet vermekteyim. Hanımlar Lokali kadınlar üzerine kurulmuş bir topluluktur. Amacı ise Konya‘da kadınlar arası sosyalleşme, yardımlaşma,dayanışma yapabilmesidir. Konya’da birçok dernek var fakat hepsi iş kadınları üzerine kurulmuş. Hanımlar Lokali ise çalışan, çalışmayan her kadını kapsıyor. Biz Hanımlar Lokali ile çok güzel projeler yaptık. Tanışma günleri, sosyal sorumluk projeleri, girişimci kadınlara destek gibi bir sürü sayısız proje yaptık. Bu yaptığımız programlar tabi bizi yukarıya taşıdı ve ismimiz duyuldu. Konya‘da beni neredeyse tanımayan kişi kalmadı. Ben bu işi hobi olarak yapıyordum. Kesinlikle ticari bir düşünce ile bugünleri hesap ederek başlamadım. Ama zaman geçtikçe yaptığımız minik organizasyonlar büyümeye başladı ve talep arttı . Bu esnada tabi ki bir sürü sorun yaşadım. Yaşadığım sorunlar ile beraber attığım adımlar “Fatmanur Ünlübay” organizasyon ismini büyüttü. Aslında ben organizasyon sektörüne isteyerek, planlayarak adım atmadım, yaşadığım sorunlar ve iş beni oraya götürdü. Çokta güzel oldu işimi çok severek yapıyorum” dedi.

ekran-goruntusu-2024-04-15-135631.jpg

“UNUTULMAZ ORGANİZASYONUM SERKAN KAYA KONSERİDİR”

Unutamadığı organizasyonlardan birine değinen Ünlübay; “Benim için unutulmaz olan organizasyon yakın zaman önce gerçekleştirdiğim Serkan Kaya konseridir. Serkan kaya çok severek dinlediğim bütün şarkılarını bildiğim ender sanatçılarındandır. 2021 Yılı Ekim ayında bu konseri yapmaya karar verdim. Bütün anlaşmalar yapıldı fakat yaşanılan bazı yanlış anlaşılma ve aksiliklerden dolayı işi alamadım. İçimde bu ukde kaldı. Yüksek maliyetli bir konserdi, vazgeçmedim. İki sene sonra alnımızın akıyla muhteşem bir konser gerçekleştirdik. Serkan Kaya sahneye çıktığında çok duygulandım. Serkan Bey sahnede, iki yıl vazgeçmediğimi ve bu konser için çaba harcadığımı söyledi ve tebrik etti. Benim için unutulmaz bir an oldu” diye konuştu.

ekran-goruntusu-2024-04-15-134351.jpg

“ORGANİZASYONLARIN ZORLUĞU İŞİME OLAN BAĞLILIĞIMI ARTIRIYOR”

Organizasyonların zorluklarından bahseden Ünlübay; “Benim için her organizasyon zor bir iştir. Geçmişe dönüp baktığımda çok fazla zorluk yaşadım, yaşıyorum. Ama organizasyonların zorluğu işime olan bağlılığımı artırıyor. Zoru seviyorum. Zorlandığım çok oldu fakat “bittim” dediğim olmadı. Çünkü hep başarı odaklı ve işimi severek çalıştığım için her organizasyonumun üzerine koyarak adım adım büyüdüm. Bittim demek bu kadar işkolikliğe yakışmaz” diye konuştu.

ekran-goruntusu-2024-04-15-134508.jpg

“KADINLARIN SAHİP OLDUĞU İŞLETMELER HALA AZINLIKTA”

Kadınların iş hayatındaki zorluklarına değinen Ünlübay; “Kadınlar iş hayatında birçok zorlukla mücadele ediyor. Kadınların sahip olduğu işletmeler hala azınlıkta ve girişimci olmak isteyen kadınların karşılaştığı engellerde çoğu zaman erkek meslektaşlarının yaşadıklarından farklı oluyor. Kadın anadır, doğurgandır ancak tarih boyunca da kadın bu üstün özelliğine rağmen horlanmış, ezilmiş, sömürülmüştür cinsel kimliğinin istismar edilmesi ile birlikte kadın her konuda ezilmiş ve sömürülmüştür. Kadının yeri evidir, anlayışı nedeniyle kadın istihdamı engellemekte ve kadın işgücünün %71'i kayıt dışına itilmektedir. Kadınların %85'i genellikle ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaktadır. Karar organlarındaki kadın oranları %7'dir. Hamilelik doğum çocuk bakımı vesaire durumlarından dolayı kadınların çalışma hayatında üretim kaybına neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kadınlar hizmet sektöründe ve kayıt dışı alanlarda çalıştırılmaktadır. Her dört kadından üçü işsizdir. Türkiye'deki kadın istihdamını istatistikleri %24’lerde seyretmektedir. Kadınlar toplumsal olarak desteklenmedikleri için güçsüz kaldıklarında annelik rolleri de gereği gibi yerine getiremezler. Kadınlar anneliğin, yanı sıra evin idaresinden de sorumludurlar. Ev işleri görülmez işlerdendir ve maddi karşılığı yoktur. Ev kadınlarının sosyal güvencesi olmayıp geçinmek için eşine bağımlı olması onu geri plana itmektedir. Kadınların namusu toplumu ve ailenin namusu olarak görülmektedir. Bu nedenle eğitime ve çalışmaya katılmaları, faaliyetlerde bulunmaları engellenir, engellenmediğinde de çok sıkı bir denetim altında tutulur. Töre ve namus gibi gerekçelerle okumayan kız çocukları çok küçük yaşlarda evlendirilmekte bağımsız ve eşit bir yurttaş olarak toplumsal yaşama katılamamaktadır. Eğitimi olmadığı için şiddete uğrama ihtimali de artmaktadır. Çalışmak kadının dünyaya bakışını değiştirmektedir. Bu durumla toplumsal statüsü yükselerek erkeğin arkasında değil yanında onunla eşit olarak topluma katılması sağlanır. Kadınların hem anne, hem eş, hem de iş kadını olma mücadelesi demek; iki kat iş, iki kat stres, iki katı gözyaşı, iki katı yorgunluk ama bunların yanında iki katı sarılma sevgi gururla mücadele ediyorlar” dedi.

ekran-goruntusu-2024-04-15-134413.jpg

“YÜZ DEĞİL BİNLERCE KATILIMLI KONSERLER YAPMAK İSTİYORUM”

Organizasyonlardaki hedeflerinden bahseden Ünlübay; “Konserlerime gelen insanlar

her zaman, her yerde benim en iyisi olduğumu söylüyorlar. Bütün misafirlerime teşekkür ederim. Ben kendim için bunu söyler miyim? Bu kadar insan söylerken benim hayır demem olmaz. Ben gerçekten bu işi iyi yapıyorum. Hedefim; Konya‘da konser kültürünü daha ileriye taşımak. Daha büyük konserler yapmak ve konserlere aile katılımını artırmak. Hala konserlere geçmişte yaşanan sorunlardan dolayı ön yargılı olan insanlar var. İnsanların konserlere olan ön yargısını tamamen yıkmak istiyorum. Artık yüzler değil binlerce katılımlı konserler yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

ekran-goruntusu-2024-04-15-134429.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.