Milyonları ilgilendiren haber: Emeklilere refah paketi duyruldu!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünkü canlı yayında 16 milyon emekliyi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Milyonları ilgilendiren haber: Emeklilere refah paketi duyruldu!
Yayınlanma:

cevdet-yilmaz-depo-1.jpeg

Yılmaz, temmuz ayındaki emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili detayları paylaştı ve ayrıca emeklileri ilgilendiren genel düzenlemeler hakkında konuştu. "Emekliler için nasıl bir düzenleme ve çalışma planlanıyor?" sorusuna cevaben Yılmaz, "Bildiğiniz gibi, emeklilere geçtiğimiz dönemde 6 aylık bir zam yapılmıştı. Bu zam oranı yüzde 50'ye kadar çıkıyordu ve 6 aylık süre için geçerliydi. Şimdi ise 6 ay sonrası için memurlarda olduğu gibi emeklilerimizi de kapsayacak şekilde bir değerlendirme yapılacak. Bu kapsamda gerekli ayarlamalar mutlaka yapılacak ve emeklilerimizin durumu göz önünde bulundurulacaktır. Ayrıca Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili günlük yaşamı etkileyen çeşitli çalışmaları ve hazırlıkları da bulunuyor. Bu çalışmalar tamamlandığında, Bakanlık bunları toplumla paylaşacaktır" şeklinde konuştu.

Çalışma Bakanlığı, hem kendi bünyesinde hem de diğer bakanlıklarla görüşmelerini devam ettiriyor. Belirli bir takvim dahilinde uygulanacak desteklerin ana başlıkları ise şunlar:

ULAŞIM DESTEĞİ

Emeklilerin toplu taşıma dışındaki ulaşım araçlarından indirimli veya ücretsiz yararlanmaları için çalışmalar yapılıyor. Uçak ve tren biletlerinde özel ayrıcalıklar sağlanacak.

İLETİŞİM DESTEĞİ

GSM operatörleriyle yapılan anlaşmalarla emeklilere indirimli telefon ve internet tarifeleri sunulacak.

ALIŞVERİŞ DESTEĞİ

Belirli gelir düzeyinin altındaki emeklilere yönelik gıda ve temel ihtiyaçları karşılayacak alışveriş kartları hazırlanacak.

BELEDİYE HİZMETLERİNDE İNDİRİM

Yerel yönetimlerle yapılan anlaşmalarla emeklilere su faturalarında indirim, ücretsiz veya indirimli toplu taşıma gibi avantajlar sağlanacak.

ENERJİ DESTEKLERİ

Doğalgaz ve elektrik faturalarında indirimli tarifeler emeklilere sunulacak, enerji giderlerini azaltıcı önlemler alınacak.

KİRA DESTEĞİ

Büyükşehirlerde emeklilere kira yardımları yapılacak, düşük gelirli emeklilere öncelik verilecek.

FİNANS DESTEĞİ

Bankalarla yapılan anlaşmalarla emeklilere kredi imkanları ve düşük faiz fırsatları sunulacak.

TATİL DESTEĞİ

Kamu tesisleri emeklilere özel olarak açılacak ve turizm şirketleriyle yapılan anlaşmalarla indirimli tatil imkanları sağlanacak.

REFAH PAYI VE TABAN MAAŞ

Emeklilere yönelik taban maaş destekleri yeniden belirlenecek, kök maaş düzenlemeleri üzerinde çalışılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.