Volkswagen tesisine Konya da talip oldu (Özel Haber)

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, “Alman Üretim devi Wolkswagen’in Türkiye’de yapmayı planladığı üretim tesisinin Konya’ya kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Volkswagen tesisine Konya da talip oldu (Özel Haber)

Yaklaşık 10 yıldan fazladır Türkiye'ye yatırım için ikna edilmeye çalışılan Alman otomobil devi Volkswagen (VW) konusunda sona gelindi. Dünya otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapacağı nerdeyse kesinleşirken, iller arasında da üretim tesisinin şehirlerine kazandırılmasına yönelik yarış başladı. Volkswagen’in Türkiye’de Skoda ve Seat üretimi için 2 milyar Euro’luk yatırım yapacağı haberi üzerine Konya Ticaret Odası harekete geçti ve üretim tesisinin Konya’ya kazandırılması için girişimlere başladı. VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan yatırıma, Konya’nın yanı sıra Balıkesir, Torbalı ve Sakarya ve Kocaeli de talip oldu. 2022 yılında faaliyete geçmesi beklenen VW’nin Türkiye tesisinde yıllık 5 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

“WOLSWAGEN VE YERLİ OTOMOBİL İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ  DEVAM EDİYOR

Hem yerli otomobil tesisi hem de Wolkwagen’in üretim tesisinin Konya’da kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktaran Konya Ticaret Odası Başkanı (KTO) Selçuk Öztürk, “Geçmiş süreçlerde Konya Ticaret Odamız, Sanayi Odası, Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Ticaret Borsası ve Konya Valiliğimizin de  içerisinde olduğu yerli otomobil süreciyle ilgili başlattığımız bir inisiyatif vardı. Bu inisiyatif çerçevesinde bir rapor hazırladık. Daha sonrasında uluslararası bir şirkete de Konya’da otomobil üretmenin avantajlarını içeren bir fizibilite çalışması hazırlattık. Yerli otomobil için talebimiz halen devam ediyor. Alman üretim devi Wolkswagen’in yatırımının da Konya’da yapılabilmesiyle ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

WOLKSWAGEN’İN TARİHSEL GELİŞİMİ

1937 yılında Almanya'da Alman Otomotiv Birliği tarafından kurulan bir otomobil firmasıdır. Firmanın ismi Almancada halkın arabası anlamına gelmektedir. Volkswagen firması 1940 yılında Alman savaş gücünü arttırmak için sanayi gücünü ordunun emrine vermiştir. II.Dünya savaşından sonra Volkswagen firmasının denetim kuruluna Milli İktisat Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federel Almanya Cumhuriyeti, Aşağı Saksonya Cumhuriyeti, fabrika yöneticileri ve fabrika personellerinden oluşturulan 15 kişinin bulunduğu bir kurul geçmiştir. Wolkswagen Dünya'nın ilk hava soğutmalı motorunu üretmiştir. Bunun nedeni olarak ise su soğutması bulunan motorların II.Dünya Savaşı sırasında Rusya'daki soğuk hava şartlarına dayanamayarak zarar görmesi ön görülmüştür. 1948 yılında Heinz NORDHOFF tarafından tekrar teşkilatlandırma yoluna gidilerek 1950 yılında başlangıç seviyesinde ki üretim olanağına tekrar dönmüştür. 1953 yılında Batı Almanya'nın en çok otomobil üreten firması haline gelmiştir. 1980 yılında tüm Dünya'ya hizmet sunmak için çalışmalarını hızlandırmıştır. 1985 Yılında ''GTI'' motoruna 16 supaplı yeni bir motor ilave edilmiştir. Yeni üretile bu motorun uluslar arası otomobil sporlarında ki başarısı kısa zaman da gündeme gelmeye başlamıştır ve 1986 yılında Grup A Dünya Şampiyonu Golf GTI 16 V olmuştur. Wolkswagen'in üretim ve gelişmesi ilerlerken 23 MART 1987 yılında beyaz bir Golf GL tipi özel bir üretim olmuştur. Bu üretim Wolkswagen'in 50 Milyonuncu arabası olmuştur. Artık Golf modeli sadece Almanya'nın değil tüm Avrupa'da en çok satılan araba olmuştur.

Özel Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.