Türkiye ekonomisi 22 çeyrektir büyüyor

Türkiye ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 2,3 büyüyerek, 22 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürüyor

Türkiye ekonomisi 22 çeyrektir büyüyor

İSTANBUL (AA) - Türkiye ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,3 ile piyasa beklentisinin üzerinde büyüyerek, kesintisiz büyüme dönemini 22. çeyreğe taşıdı. 

Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ilk çeyrekte piyasa beklentisi olan yüzde 1,6'nın üstünde yüzde 2,3 büyürken, bunda iç talepte geçen yılın son çeyreğinde başlayan canlanma etkili oldu. 
Bu verilerin ardından Türkiye ekonomisi 2009 yılı 3. çeyrekten itibaren 22 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmüş oldu.

Büyümenin alt detayları incelendiğinde, bu yılın ilk çeyreğinde özel tüketim harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken, ilk çeyrek büyümesine yüzde 3,5 katkı yaptı. Aynı dönemde devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 2,5 artarken, mal ve hizmet ihracatı yüzde 0,3 daraldı.

"İkinci çeyrekte büyümenin yüzde 3 - 4 bandına yükselmesini bekliyoruz"

Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı ise ilk çeyrek büyüme oranındaki düşüşün, hizmetlerin beklenenden yüksek katkısıyla kısmen sınırlandığını ifade etti. 

Büyüme modeli olarak, geçen yılın son çeyreğinde gözlemledikleri geleneksel modele dönüşün, yani iç talebin ağırlıklı olduğu büyümenin, bu yılın ilk çeyreğinde daha da belirginleştiğini vurgulayan Tokalı, zayıf küresel büyüme ortamında net dış talebin "eksi" katkısı belirginleşirken, özel sektörün hem tüketim hem de yatırım harcamalarındaki kıpırdanmasının büyümeye destek olduğunu belirtti.

"Türkiye, G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmaya devam etti"

Odeabank Başekonomisti İnanç Sözer de Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde beklentilerin ötesinde yüzde 2,3 büyüdüğünü aktararak, özel tüketim harcamalarının yüzde 4,5 ile tahminlerin üzerinde artarak iç talebin büyümeye yüzde 3,5 katkı yaptığı ilk çeyrekte, dış talebin büyümeyi yüzde 1,2 aşağı çektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.