Sertifikalı tohumculuğa 2005'ten bu yana 3,4 milyar liralık destek sağlandı

Son bir yılda sertifikalı tohum üretiminde yüzde 6, sertifikalı fidan/fide üretiminde yüzde 45 artış oldu.

Sertifikalı tohumculuğa 2005'ten bu yana 3,4 milyar liralık destek sağlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2005 yılından itibaren sertifikalı tohum üretimi ve kullanımına 3,4 milyar lira ödeme yapıldı

2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretimi, bu yıl itibarıyla yaklaşık 9 kat artış göstererek 1 milyon 324 bin tona ulaştı. Bu gelişmelerle Cumhuriyet tarihinin rekor üretimi gerçekleşti.

Son bir yılda sertifikalı tohum üretiminde yaşanan artış yüzde 6 olurken sertifikalı fidan/fide üretiminde ise yüzde 45 artış meydana geldi. Bu süreçte, yurt içinde kullanılan sertifikalı tohumlukların yerli üretimden karşılanma oranı yüzde 96'ya yükseldi.

Şubat itibarıyla Bakanlık tarafından yetkilendirilen 1053 tohum üreticisi kuruluş bulunuyor. Sermaye durumuna göre, bu firmalardan 989'u yerli, 40'ı yabancı ve 24'ü de yerli-yabancı ortaklığı olarak faaliyet gösteriyor. Bu şirketler sadece üretim yapmakla kalmayıp aynı zamanda kendi kaynaklarıyla yerli çeşitler de geliştiriyor.

Tohumluk beyannamesi, sertifikasyon sisteminin ilk adımını oluşturuyor. Beyannameler, ekilen tohumluğa ait tür, çeşit, sınıf, kademe gibi bilgilerle tohumluğun ekiliş yeri, zamanı, miktarı gibi detayları içeriyor. Tohumluğu yetiştiren ve üreten kişilerin bilgileri de beyannamede yer alıyor. Beyannameler, üretimin yapılacağı ildeki tarım ve orman il müdürlüklerine, yönetmeliklerde belirtilen zamanlarda veriliyor.

Sonrasında yapılan tarla kontrolü de tohum üretim alanının yönetmeliklerde belirtilen tarla kontrol standartlarına uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla Bakanlıkça yetkilendirilmiş tohumluk kontrolörleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Tohum üreticileri tarafından hasat edilen tohumlar, yönetmelikler dikkate alınarak partilendiriliyor. Partiler oluşturulduktan sonra ilgili birimlerden etiket talep ediliyor. Ambalajlanan tohumluk partilerinden uygun numune alınarak, ilgili sertifikasyon kuruluşuna gönderiliyor. Numune alınacak partilerde, bunların homojenliği ve etiketlerin belirlenen standartlara uygun olup olmadığı, etiketler ile parti bilgilerinin uyumluluğu kontrol ediliyor.

Numuneler laboratuvara safiyet ve çimlenme analizlerine tabi tutuluyor. Bu analizler neticesinde standartları karşılayan numunelerin temsil ettiği tohumluk partilerine sertifika düzenleniyor.

Laboratuvar analiz süreçlerinden geçen ve ilgili yönetmelikte yer alan laboratuvar standartlarına uygun olduğu belirlenen tohumluk partilerine, sertifikasyon kuruluşları tarafından uygun rapor ve sertifika düzenlenerek üreticiye gönderiliyor. Sertifikalı tohumlukların pazarlama süreci böylece yetkili bayiler aracılığıyla başlıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler