"Referandum sonrasında ekonomi hareketlenecek"

TEB Genel Müdürü Leblebici, referandum sonrasından son derece ümitli olduğunu ifade ederek, "Belirsizlik ortadan kalkacak. Referandum sonrasında ekonominin hareketleneceğini düşünüyorum." dedi.

"Referandum sonrasında ekonomi hareketlenecek"

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde hükümet ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ekonomiyi canlandırma anlamında adımlar attığını ifade etti.

Son dönemde ciddi bir canlanma olduğunu belirten Leblebici, "Başımıza ne geldiği değil, bizim ona nasıl reaksiyon verdiğimiz önemli. 2016 yılında bankacılık sektörü, BDDK, hükümetimiz çok iyi koordinasyon gösterdi. Koordinasyonla birlikte sorunun büyük kısmı halloldu." dedi

Kredi Garanti Fonu kefaleti ve alınan diğer önlemlerle beraber ekonomide canlanmanın görülmeye başlandığını ifade eden Leblebici, bu canlanmayı sürdürmek için herkesin üzerine düşen görevler bulunduğunu, bunların yapılması gerektiğini ve ilk ivmenin yakalandığını söyledi.

Geçen yıl aralık ayından bugüne en son verilere bakıldığında yıllıklandırılmış kredi büyümesinin yüzde 20'lere ulaşabileceğini kaydeden Leblebici, "Geçen yıl kredi büyümesi yüzde 15 civarındaydı. Demek ki bu yıl, geçen yılın üzerinde 5-6 puanlık bir büyüme yakalanabilir." diye konuştu.

"6 ayda ekonomik anlamda doğru işler yapıldı"

Referandum sonrasından son derece ümitli olduğunu ifade eden Leblebici, "Belirsizlik ortadan kalkacak. Ekonomi literatüründe kalkan her belirsizlik iyiye yöneliktir. Referandum sonrasında ekonominin hareketleneceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Leblebici, "Avrupa'da Türkiye'ye karşı negatif bir algı var. Ekonomi alanında bir sorun var mı?" sorusu üzerine, ticari olarak kaygı yaratacak bir durum olmadığını, bazı Avrupa ülkelerinin siyasi olarak yanlış yaptığını, buna da Türkiye'nin reaksiyon vermesinin gayet normal olduğunu belirterek, "Tabii iş dünyası ayrı." dedi.

"Merkez Bankası 'şöyle yapsaydı, böyle yapsaydı' demek doğru değil"

Ümit Leblebici, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) son dönemdeki kararlarını değerlendirirken, Merkez Bankasının elindeki veri setinin kendi elindeki veri setinden çok farklı, bu nedenle elinde böyle bir veri seti olmadan yorum yapmanın çok zor olduğunu söyledi.

Leblebici, şunları kaydetti:

"Şöyle düşünüyorum; Merkez Bankası ne şekilde bir politika yönetiyorsa o doğrudur. Çünkü o veri seti onu gösteriyor. O veri setinin doğru olup olmadığını fiyat istikrarının sağlanıp sağlanmadığından, ekonomik büyümeye yardımcı olup olmadığından anlayacağız. Son dönemde alınan kararlar, fiyat istikrarı sağlandığını, ekonomik büyümeye de yardımcı olduğunu gösteriyor. O zaman doğru kararlar alındı. Onun dışında Merkez Bankası 'şöyle yapsaydı, böyle yapsaydı' demek bana çok doğru gelmiyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.