Memiş Kütükcü’den ihracat çağrısı (Özel Haber)

Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Memiş Kütükcü, 2018 yılını 1.8 milyar dolar ihracatla tamamlayan Konya’nın bu yılın ilk 2 ayında ihracatını yüzde 22.5 ile Türkiye ortalamasından 5 kat fazla artırdığını vurguladı.

Memiş Kütükcü’den ihracat çağrısı (Özel Haber)

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre  Türkiye genelinde 2019 yılı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre, ihracat yüzde 3,71 artarak 14 milyar 312 milyon dolar olarak gerçekleşti. ithalat, yüzde 18,70 azalarak 16 milyar 161 milyon dolar oldu. Dış ticaret hacmi, yüzde 9,52 azalarak 30 milyar 474 milyon dolar oldu.  İhracatın ithalatı karşılama oranının 2018 yılı Şubat ayında yüzde 69,4 iken, 2019 yılı Şubat ayında yüzde 88,6 olarak gerçekleşti. 2019 yılı Şubat ayında da en çok ihracat yapılan üç ülkenin sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya oldu. Konya ise şubat ayında 162 milyon 40 bin dolarlık ihracat yaptı.  Ayrıca Konya’da 2019’un ilk 2 ayında yapılan ihracat, geçtiğimiz yılın ilk 2 ayına göre yüzde 22 artış gösterdi ve Türkiye ihracat sıralamasında 11. sırada yer aldı.

İHRACATIMIZIN DAHA  ARTTIRILMASI GEREKİYOR”

Ocak-Şubat aylarında toplam 334 milyon 522 bin dolar ihracat gerçekleştiren ve Konya ihracatındaki artışın devam etmesini beklediklerini kaydeden Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Memiş Kütükcü, “Tüm işletmelerimizi, üretiminin en az yüzde 35’ini ihracat yapar hale getirmemiz lazım. Konya Sanayi Odası olarak ihracatımızın daha arttırılması gerekiyor ve bu konuyu çok önemsiyoruz.  Bu sebeple İşletmelerimizin ihracatını geliştirmek amacıyla yaptığımız çalışmalara aralıksız devam ediyoruz” dedi. 

MAKİNE VE AKSAMLARI BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR

Ocak-Şubat aylarındaki ihracat rakamıyla Konya’nın Türkiye ihracat sıralamasında 11. sırada yer aldığı bilgisini paylaşan Kütükcü, Konya’nın bu dönemde Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 1.25 pay aldığını vurguladı. Kütükcü, söz konusu dönemde Konya ihracatında makine ve aksamları sektörünün birinciliğini koruduğunu ifade ederek, “Otomotiv endüstrimiz ikinci sırada, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörümüz üçüncü sırada yer alıyor.  Yine Ocak-Şubat döneminde Konya en fazla Ortadoğu-Asya, Avrupa, Afrika bölgeleri ile ABD’ye ihracat yapmıştır” şeklinde konuştu.

Konya’nın en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülke ise şu şekilde: Irak, Almanya, İtalya, İspanya, Cezayir, ABD, Rusya, Mısır, Polonya, Suudi Arabistan.

Özel Haber : Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.