Konya'nın günlük kazancı 54,7 TL!

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 verilerine göre illerin günlük ortalama kazançlarını açıkladı. TÜİK sonuçlarına göre Türkiye'de günlük ortalama kazanç 85,6 TL oldu

Konya'nın günlük kazancı 54,7 TL!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl açıklanan günlük ortalama kazanç verileri Kastamonu açısından ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. En çok kazanan iller, orta seviyede kazanan iller, az kazanan iller ve en az kazanan iller şeklinde sıralanan kazanç listesinde Kastamonu az kazanan iller sıralamasında yer aldı. Kastamonu ez az kazanan iller kategorisinde 33 il arasında ise günlük 55,9 TL kazancı ile 22’nci oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenerek oluşturulan kazanç sıralamasında günlük 85,6 TL kazancı ile Zonguldak Türkiye'de en çok kazanılan tek il olurken günlük ortalama kazancı 46,9 TL olan Kilis Türkiye'nin en az kazanılan ili oldu.
Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu’nun komşu illeri olan Bartın en az kazanılan iller kategorisinde Bartın 54,6 TL’lik kazancı ile 30’ncı sırada, Çankırı 58,6 TL’lik günlük ortalama kazancı ile 8’nci sırada yer aldı.
Kastamonu’nun en yakın komşu ili olan ve Kardemir Demir Çelik Fabrikası gibi önemli bir yatırımı bünyesinde barındıran Orta Seviye’de kazanan iller kategorisinde Karabük günlük ortalama 60,3 TL’lik kazancı ile listenin 17’nci sırasında yer aldı.
Özellikle deniz, doğa turizmi ile öne çıkan Sinop kendisine en kazanan iller kategorisinde yer buldu. Sinop günlük ortalama 51,5 TL kazancı ile en kazanan iller kategorisinde 19’uncu sırada yer aldı. Çorum ise aynı kategoride günlük ortalama kazanç: 52,5 TL’lik kazancı ile 13’ncü sırada kendisine yer buldu.
Kastamonu’nun da yer aldığı az kazanılan iller kategorisinde büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı Kayseri günlük ortalama 57,3 TL kazancı ile 15’inci, Samsun günlük ortalama 55, 22 TL’lik kazancı ile 26’ncı, Konya günlük 54,7 TL’lik kazancı ile 29’uncu, oldu. Hakkâri ise az kazanılan iller sıralamasında Kayseri, Samsun, Konya, Mersin gibi sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu illeri geride bırakarak listenin 9’uncu sırasında yer aldı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.