Konya'da fiyatı en çok artan ürün belli oldu

TÜİK verilerine göre temmuz döneminde Konya'da fiyatı en fazla artan ürün yumurta olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise kabak oldu.

Konya'da fiyatı en çok artan ürün belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğünün verilerine göre Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) aylık değişim oranı Konya, Karaman bölgesinde yüzde 0,84 olarak gerçekleşti.

2020 yılı Temmuz ayında Konya'da bir önceki aya göre yüzde 0,84, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,45 bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık) yüzde 11,23 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,09 oranında artış gerçekleşti. 

Aylık bazda en yüksek artış çeşitli mal ve hizmetler grubunda

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünün verilerine göre 2020 yılı Temmuz ayında ana harcama gruplarına göre Konya'da aylık bazda en yüksek artış yüzde 4,0 ile “çeşitli mal ve hizmetler” grubunda oldu. Bunu yüzde 2,59 ile “ulaştırma” grubu ve yüzde 1,89 ile “mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri” grubu takip etti. Aylık olarak en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 1,44 ile “gıda ve alkolsüz içecekler" grubu oldu.

"Yumurta zam şampiyonu"

Konya'da 2020 yılı Temmuz ayında fiyatı en çok artan ürünler; Yumurta (yüzde 11,78), LPG (Araba Tüpü Dolum) ücreti (yüzde 9,35), mücevher (altın) (yüzde 6,78) olup, fiyatı en çok düşüş gösteren ürünler ise Kabak (yüzde 46,22), taze fasulye (yüzde 42,97) ve patlıcan (yüzde 32,56) oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.