Konya ile Akdeniz illeri arasında iş birlikleri artacak

ASKON  Konya Şube Yönetimi, derneğin Adana, Mersin ve Hatay Şubelerini ziyaret etti. ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Gezdiğimiz illerde yaptığımız ziyaretlerde belirli sektörlerde iş birlikleri için adımı attık. Şehrimiz ve Akdeniz illeri ile kurulacak iş birliği yeni ihracat alanları açabilir” dedi.

Konya ile Akdeniz illeri arasında iş birlikleri artacak

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Yönetimi, Adana, Mersin, Hatay’da şube ve firma ziyaretleri gerçekleştirdi. Ziyaretlerde illerde bulunan önemli markaların üretim merkezleri de gezildi .Ziyaretlerde yapılan temaslar hakkında bilgiler veren ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, verimli bir ziyaret maratonu gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Başkan Sinacı, “Şube olarak hafta içerisinde 3 günlük verimli bir ziyaret programı gerçekleştirdik. ASKON’un Adana, Mersin ve Hatay Şube başkanları ve yönetimleri ile bir araya geldik. Önemli fikir alışverişleri ve işbirliğinde bulunduk. Şube görüşmelerinin yanında illerimizde faaliyet gösteren ve ulusal, uluslararası markaların üretim üslerini de ziyaret ederek, yetkilileri ile bir araya geldik. Adana’da, 1979 yılında kurulan AKYEM Adana Yem Sanayi Tarım ve Ticaret A.Ş.’nin bir kuruluşu olarak faaliyet gösteren Beyza Piliç, “bayıltmadan elle kesim” yöntemini Türkiye’de ilk kez uygulayan firma olma özelliğini taşımaktadır. Beyza piliç başta olmak üzere, Medeni Baskül, Hak Plastik, Hamza Efendi Baklavaları, Tatşen Gıda, Naba Tarım’ı bu kapsamda ziyaret ettik. Ayrıca Özbekistan Fahri Konsolosu İlker Medeni ziyaret edilerek, iki ülke arasında ticari gelişmeler değerlendirildi. Mersin’de de şube başkanımız Hasan Arslan ve yönetimi ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Yine Türkiye’nin sektöründe en büyük üreticilerinden  Arbella Makarna ve Arbel gıda fabrikaları gezildi. Ayrıca, Mersin Serbest Bölge Genel müdürlüğü ziyaret edildi ve çalışmaları ile ilgili brifing alındı.  Arbel Gıda Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarına ihracat yapan Arbel, Türkiye'nin en büyük bakliyat ihracatçısı olup, üretim tesislerinin bulunduğu Mersin'den Dünya geneline yaygın bir şekilde ulaşmakta olup 38 ülkede 45 fabrika ile faaliyet göstermektedir. Hatay’da da çok önemli temaslarda bulunduk. Bölgenin önde gelen firmalarından Akdeniz Grup’un iştirakleri ve İskenderun’da  Ekinciler Holding'e ait Ekinciler Demir Çelik A.Ş. ve Liman İşletmesi ziyaret edildi” diye konuştu.

“ALTYAPI ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK”

Ziyaretlerde Konya’nın ne kadar önemli bir il olduğunu tekrar gördüklerini dile getiren Sinacı, “Gezdiğimiz illerde yaptığımız ziyaretlerde çok büyük bir teveccüh gördük. Konya’nın üretim üssü olduğunu ve Konya’nın marka bir şehir olduğun sürekli dile getirdiler. Biz de bölgedeki potansiyeli gördük. Belirli sektörlerde işbirlikleri için adımı attık. Gittiğimiz yerler limanı olan yerler. Bu da Konya için önem taşıyor. Şehrimiz ve Akdeniz illeri ile kurulacak işbirliği yeni ihracat alanları açabilir. Görüşmelerden sonra şubemizde kuracağımız komisyon işbirliği için altyapı çalışmalarını yürütecek. Mevcutta devam eden projelerimize de diğer şubelerimizi entegre etme noktasında da çalışmalar yürüteceğiz. Özellikle Çumra OSB’ye yatırımcı çekme noktasında” dedi. Başkan Sinacı, ziyaretlerde kendilerine gösterilen ilgiden dolayı, Adana, Mersin ve Hatay şube başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.