Konutta fahiş fiyatlara Bakanlıktan KDV ayarı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan ‘konut sektöründe KDV düzenlemesi’nde sona gelindi. Ev almayı planlayan kişilere ve inşaat sektörüne fayda sağlayacağı düşünülen düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Konutta fahiş fiyatlara Bakanlıktan KDV ayarı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, inşaat sektörü ve ev alacak kişilerin KDV yükünü azaltmak ve fahiş fiyatların önüne geçmek için hazırlanan ikili sistemde, yüzde 18 KDV alınan 150 metrekarenin üstündeki evlerde KDV, konutun satılık değeri ile metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanacak.

Temel gıda maddelerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesinin ardından bu kez de emlak sektörüne el atan Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüketici ve sektörden gelen talepleri değerlendirerek ikili sistemi hazırladı. Böylece 150 metrekarenin üzerindeki yüzde 18'lik KDV yükünün azaltılması bekleniyor. Hesaplamada konutun değeri, metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gıdada ilk adımı attıklarını, KDV'nin sadeleştirilmesine yönelik çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduktan sonra adım adım uygulanacağını duyurdu. Hem vatandaş hem de sektörün gözü konutta KDV indirimine çevrildi. Gelir İdaresi Başkanlığı odalar, sektör temsilcileriyle gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında ikili KDV sistemine yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı.

Sabah’ın haberine göre, sektör temsilcileri konutta 1-2 metreyi geçmesi durumunda yüzde 18 KDV ödenmesinin usulsüz uygulamaları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Projede, satışta, tapuda evin net metrekaresinin kullanımını teşvik edecek vergi uygulaması görüşü ön plana çıktı.

Yeni modelle tüketici 151 metrekare konut aldığında çok yüksek bir fahiş artışla karşı karşıya kalmayacak.

Yeni sistemin benimsenmesi durumunda 150 metrekarelik bölüm yüzde 8, 1 metrekarelik bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek.
Örneğin; 1 milyon liralık 150 metrekarelik daire 80 bin lira KDV ödenirken, 155 metrekarede ise 180 bin lira KDV ödeniyor. Yeni sistemle 5 metrekarelik bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek bu tutar da 5805 lira olacak. Bu durumda ödenecek tutar 85 bin 805 lira olacak. Sektör temsilcileri düzenlemeyle 150 metrekarenin üzerinde konutlarda talebin artacağını, sektörün canlanacağını, fiyatların da düşeceğini dile getiriyor.

Böylece tüketici 160 metrekare konutta fahiş artış ile karşı karşıya kalmayacak. Sıfır konutları kapsayan KDV indirimi olması durumunda yapılacak olan indirim orana bağlı olarak değişecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.