Konut kredileri ikinci el satışları uçurdu

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkan Vekili Gökhan Küçük, Temmuz ayında konut satışlarının tarihi bir rekora imza atarak 2019 Temmuz ayına göre yüzde 124,3’lük artış gösterdiğini söyledi.

Konut kredileri ikinci el satışları uçurdu

Kamu bankalarının Haziran ayında uygun konut kredisi imkanı sağlaması ile konut satışlarının tavan yaparak Temmuz ayında Türkiye genelinde 229 bin 357’ye ulaştığını kaydeden Gökhan Küçük, “TÜİK verilerine göre Temmuz ayında ilk el konut satışları yüzde 74,5, ikinci el konut satışları ise yüzde 155 artış göstermiştir. Bu gelişme 2020 yılının Ocak-Temmuz dönemine şu şekilde yansımıştır; İlk el konut satışları yüzde 8,4 artarken ikinci el konut satışları, yüzde 62,1 artmıştır. Bu tablo mevcut kampanyanın ikinci el konut satışlarını pozitif etkilediğini gösteriyor.” dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinin önemine dikkat çeken Gökhan Küçük, 17 Ağustos 1999 depreminin acılarının hala unutulmadığını vurgulayarak, “Bu acıların bir daha yaşanmaması için kentsel dönüşüm projelerinin hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Beklentimiz sektörümüzün de önünü açacak kentsel dönüşüm projelerinin hızlı bir şekilde devreye alınması, inşaat sektörüne ivme katacaktır.” diye konuştu.   

Konut kredi faizlerinin düşüklüğünün inşaat ve inşaat malzemeleri sektöründe beklenen etkiyi göstermediğine dikkat çeken Gökhan Küçük, şöyle konuştu: “Pandemi süreci tüm sektörleri etkilediği gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Kamu bankaları konut kredi kampanyası ile sektörümüzü hareketlendirecek önemli bir adım attı. Kamu bankalarının 1 Haziran 2020'de açıkladığı kredi paketi sonrasında konut kredilerinde tarihi artış yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 5 Haziran ile 26 Haziran arasındaki 21 günde bankaların konut kredisi hacmi tam 18 milyar 931 milyon TL artış kaydetti ve 230 milyar 881 milyon TL'ye ulaştı. Ancak ilk el konut satışlarında beklenen etki görülmedi. Konya’da 2020 Ocak-Temmuz döneminde toplam 21 bin 309 konut satıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre ilk el konut satışları 7 bin 317 adet ile yüzde 12, ikinci el konut satışları 13 bin 992 adet ile yüzde 61,3 artarak Türkiye toplam rakamları ile aynı yönlü gelişme göstermiştir.” dedi.

Konyalı firmaları tebrik ediyoruz

Gökhan Küçük, Konya’dan İlk 500 listesinde yer alan 7, İkinci 500 listesinde yer alan 15 firmayı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. “Konya’nın potansiyelini daha üste taşıyacak firma ve markalara ihtiyacımız var. Sanayi şehri Konya, pandemi sürecindeki vaka sayısı listesinde üst sıralardan artık çıkmalı. Hemşerilerimiz maske ve mesafe kurallarına uyarak bu mücadeleye katkıda bunulmalı. Dernek olarak sosyal medyada sürekli uyarı afişleri ile üyelerimizde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.” dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.