Kadın kooperatiflerine destek yasası yolda

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı teklife göre kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık tanınacak, vergi kolaylıkları sağlanacak. Düzenlemeyle yapı kooperatiflerinde de denetim ve yaptırımlar artırılacak.

Kadın kooperatiflerine destek yasası yolda

Sayıları gün geçtikçe artan kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık geliyor. Kadın kooperatiflerini destekleyecek yeni düzenlemeler yapılacak. Üretim ve pazarlama sürecinde vergi muafiyeti ve istisnalar sağlanacak.

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni teklifle kooperatiflerde şeffaflık da hedefleniyor. Bunun için kooperatif bilgi sistemi kurulacak.

DENETİM VE YAPTIRIMLAR ARTIRILACAK

Kooperatif ortakları, seçim öncesi listeleri, bütçeye ilişkin aktif-pasif bilgisi elektronik sistemden takip edilebilecek. Böylece özellikle yapı kooperatiflerinde istismarın önüne geçilmesi, 40-50 yıllık süreçlere son verilmesi planlanıyor.

Yeni düzenlemeyle kooperatiflere yönelik denetim ve yaptırımlar da artacak. Ana sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin hapis cezaları artırılacak.

Kooperatif yönetiminde bulunanlar başka bir kooperatifte görev alamayacak. Yöneticiler en fazla 2 dönem seçilebilecek, ancak ara verdikten sonra tekrar göreve gelebilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.