Kadın istihdamına hayat verecek projeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, kadınları sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirmeyi hedefleyen projeleri bu yıl da sürecek.

Kadın istihdamına hayat verecek projeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, kadınları sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirmeyi hedefleyen projeleri bu yıl da sürecek.

Bakanlığın kadınlara yönelik çalışmaları arasında "Annemin İşi Benim Geleceğim Projesi", "Filli Kadın Ustalar Projesi", "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kadın Konseyi Toplantısı" ve "Medyada Kadın Temsili Projesi" yer alıyor. Bu kapsamda, medya yoluyla üretilen cinsiyetçi yargıların tespitinin sağlanması amacıyla "Medyada Kadın Temsili Projesi" hayata geçirilecek.

Projenin sonuçları medya çalışanları, ilgili kamu görevlileri, iletişim fakültesi öğrencileri ve kamuoyuyla paylaşılacak. İki bileşenden oluşan projenin ilk bileşeninde, Medyada Kadın Temsili Araştırması (2017-2018) yapılacak.

Araştırma, gündüz kuşağındaki "Kadın Programlarında Kadın Temsili", "Yerli Televizyon Dizilerinde Kadın Temsili", "Televizyon Reklamlarında Kadın Temsili", "Gazete ve Televizyon Haberlerinde Kadın Temsili", "İnternet Haber Sitelerinde Kadın Temsili" başlıklarından oluşacak.

İkinci bileşen ise 2019'daki bilgilendirme toplantıları ve tanıtım çalışmalarını içerecek. Araştırma sonuçları medya mensuplarına, ilgili kamu kurum ve kuruluş çalışanlarına, iletişim fakültesi öğrencilerine ve kamuoyuna aktarılacak. Televizyon, gazete ve internet medya organlarının üst düzey çalışanlarına bilgilendirme toplantısı, televizyon, gazete ve internet medya çalışanlarının bilgilendirilmesi için medya kuruluşlarına ziyaret gerçekleştirilecek.

RTÜK, Anadolu Ajansı, TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü personeline bilgilendirme toplantısı, üniversitelerin iletişim fakültesi öğrencilerine medya atölyesinin düzenleneceği proje için 175 bin liralık bütçe ayrıldı.

OSB'lerde kreş kurulacak

Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) kadın istihdamının artırılması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Borusan Holding A.Ş. arasında 21 Ocak 2013'te imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kreşlerin kurulması için "Annemin İşi Benim Geleceğim" projesi gerçekleştirildi.

Bu kapsamda 2019 sonuna kadar 10 OSB'de kreşlerin kurulması hedefleniyor. Yapım ve tefrişat işlemleriyle kurulumu tamamlanacak kreşler işletilmek üzere ilgili OSB yönetimine devredilecek. Proje kapsamında 2017'de iki OSB'de kreşin tamamlanması, iki OSB'de ise anaokulu kurulması amaçlanıyor.

Mesleki yeterlilik belgesi alanlara iş imkanı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İŞKUR ve Filli Boya iş birliğinde "Filli Kadın Ustalar Projesi" yürütülüyor. Geçen yıl başlayan ve 2017'nin aralık sonuna kadar sürmesi planlanan proje ile çalışma hayatında dezavantajlı konumdaki kadınların meslek sahibi yapılarak istihdamı sağlanacak ve farklı sektörlerde de yer alabilecekleri kamuoyunun dikkatine sunulacak.

Proje kapsamında belirlenen her ilde, tüm masrafları ve organizasyonu Filli Boya tarafından karşılanmak üzere 5 gün sürecek eğitimler verilecek. Bu eğitimler sonrasında mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için katılımcılar yarım gün süren sınava tabi tutulacak. İmtihanda başarılı olanlar belgelerini alarak çalışma hayatına katılacak. Bu kişilerin yeni işlerini icra edebilmeleri için gerekli yönlendirmeler Filli Boya tarafından yapılacak. Proje kapsamında 26 ilde 750 kadının eğitime alınması planlanıyor.

Kız öğrenciler, mühendisliğe teşvik edilecek

Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi, Bakanlık, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Limak Holding birlikteliğinde yürütülüyor. Aralık 2020'de bitmesi öngörülen projeyle kız öğrencilerin mühendislik mesleğini seçmelerini teşvik etmeye yönelik özel sektörün liderlik ettiği bir destek programının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında, kız öğrencilerin mühendislik alanlarına girmemelerinin nedenleri ve gelecekte onlar için istihdam yaratacak alanların tespitine yönelik analiz çalışması yapılacak.

Analiz sonucunda politika önerileri geliştirilecek, mühendislik ve lise öğrencileri için ayrı pilot destek programı oluşturulacak. 2017'de kız öğrencilerin mühendisliği tercih etmesinin önündeki zorlukların analizine yönelik araç seçimi yapılacak. Projeyle mühendislik fakültesinde okuyan 50 kız öğrenciye burs sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.