İşçi emeklilerinin de toplu sözleşme ile zam alması gündemde

Tüm emekliler eşit oranda zam alabilecek. Enflasyon oranına göre belirlenen SSK ve Bağ-Kur emekli zammının da memurlar gibi toplu sözleşmeyle belirlenmesi gündemde.

İşçi emeklilerinin de toplu sözleşme ile zam alması gündemde


Emekliler için maaş zamları SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamlarına göre, memur emeklileri içinse yapılan toplu sözleşmelere göre belirleniyor.  Söz konusu sistem, bazen emeklilerden tepki alabiliyor. Hükümet emeklilerin mağdur olmaması ve zamların tüm emekliler için aynı oranlarda yapılması için çalışmaları başlattı. Çalışmalar tamamlandığında bir işçi emeklisi memur emeklisi kadar zam alabilecek.   
 
TÜM EMEKLİLERE EŞİT ORAN  
 
Emeklilerin uzun zamandır dile getirdiği “eşit zam isteği” için yetkililer düğmeye bastı ve çalışmalara başladı.  Bu sene, yüksek enflasyon sebebiyle memur ve SGK emeklisinin ocak zammı eşit oldu. 2016'da ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine %3,63 zam yapıldı. Memur emeklileri için bu oran %5 olmuştu. Düzenleme hayata geçirilirse, tüm emeklilere eşit oranlarda zam yapılabilecek.   
 
PAZARLIKLA BELİRLENİYOR 
 
Memurların ve memur emeklilerinin 2 yıllık mali ve sosyal hakları toplu sözleşme ile belirleniyor. Toplu sözleşmede memur ve emeklilere ilişkin talepler, memur sendikaları tarafından masaya taşınıyor. Hükümet yetkilileri ve sendikaların çetin pazarlıkları ile ortayol bulunarak alınan zam kararları, hem memur hem memur emeklileri için geçerli oluyor.  Enflasyona göre zam oranı belirlenen İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de sisteme dahil edilmesiyle toplu sözleşmeyle tüm emekliler için tek bir zam oranı belirlenecek.  
 
Enflasyona göre zam oranı belirlenen İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de sisteme dahil edilmesiyle toplu sözleşmeyle tüm emekliler için tek bir zam oranı belirlenecek.  
 
DAHA HAKKANİYETLİ OLUR  
 
2008 yılında aynı çatı altında birleşen kurumlarda zam sistemi de eşitlenerek böylece norm birliği sağlanmış olacak. Enflasyon oranına bağlı olmak istemediklerini belirten SSK ve Bağ- Kur emeklileri, zam oranlarını son dakikada öğrendiklerini ve toplu sözleşme masasında söz sahibi olarak aynı kefede değerlendirilmenin daha hakkaniyetli bir durum olduğunu belirtiyor. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.